A 2014-ben bevezetett családi járulékkedvezményt az egyéni- és társas vállalkozók is igénybe vehetik. A szabály szerint, ha a jogosult havi jövedelem személyi jövedelemadójából nem írható le a gyermek-kedvezmény, akkor jövedelem járulékaiból lehet érvényesíteni.
 
 
Amennyiben az egyéni vállalkozó az összevont adóalap részét képező vállalkozói kivétet vagy átalányban megállapított jövedelmet számol el, akkor az összevont adóalap adóját csökkentő családi kedvezményt is érvényesíthet év közben (ha megfelel az Szja-törvényben foglalt feltételeknek).
 
Ahhoz, hogy az egyéni vállalkozó ténylegesen érvényesíthesse a kedvezményt több feltételnek is meg kell felelnie. Egy fontos kitétel, hogy a jogosult járulékkedvezmény csak a személyi jövedelemadó alapot képező jövedelmet terhelő járulékok terhére érvényesítheti.
 
A társadalombiztosításról szóló törvény 24/A.§-a szerint az egyéni és társas vállalkozó a családi járulékkedvezményt a vállalkozói kivétet, az átalányban megállapított jövedelmet, illetve személyes közreműködői díjat terhelő járulékok erejéig lehet érvényesíteni. Ha a társas vállalkozó munkaviszonyban foglalkoztatott, akkor az azt terhelő járulékokból vehető igénybe a kedvezmény. Ha azonban vállalkozó a tevékenység után nem vesz fel jövedelmet, akkor szja-kötelezettsége sincs, így az ún. minimumjárulékokból nem érvényesítheti a kedvezményt. Ez azt jelenti tehát, hogy csak a ténylegesen felvett jövedelem után vehető igénybe a családi járulékkedvezmény.
 
Fontos, hogy a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vagy társas vállalkozók nem vehetik igénybe a kedvezményt, mivel nem minősülnek biztosítottnak.
 
A kedvezmény összegéről és annak kiszámításáról, valamint érvényesítéséről részletesebben az Szja-törvény 29/C. §-ából és a társadalombiztosítási törvény 51.§-ából tájékozódhat.
 

Hogyan igényelhető a kedvezmény?

Az egyéni vállalkozó a negyedévet követő hónap 12. napjáig köteles megállapítani és megfizetheti az adóelőleget, az így megállapított negyedévenkénti adóelőleget pedig az adóévet követő év február 27-éig elkészítendő személyi jövedelemadó bevallásban kell jelölnie (16SZJA nyomtatvány).
 
A biztosított egyéni vállalkozó a családi járulékkedvezményt az átalányban megállapított jövedelmet terhelő járulékok erejéig érvényesítheti. A kedvezmény havi összegének megállapítását az egyéni vállalkozónak önállóan kell elvégeznie, a családi járulékkedvezmény havi összegét havi a járulékokról szóló 1658-as számú bevallásúban köteles feltüntetni.
 
Amennyiben az egyéni vállalkozó jogosult a családi kedvezmény és a családi járulékkedvezmény igénybevételére, és év közben kívánja érvényesíteni a kedvezményt, akkor a vállalkozói kivét vagy az átalányban megállapított jövedelem adóelőlegét havonta kell megállapítania és bevallania, ezen kötelezettségét 1458-as számú bevallásában teljesítheti.
Szerző
Ivanyos Judit