Minden évben dönthetnek az adózók arról, hogy a személyi jövedelemadó 1+1%-át felajánlják-e valamely civil szervezetnek és elismert egyháznak. 2015-től a fel nem ajánlott 1%-ok is visszaszállhatnak a civil szervezetekre.
 
Az adó 1+1% felajánlás tulajdonképpen nem más, mint egy állami bevétel átirányítása a kedvezményezettek részére, amely fel nem ajánlás esetén az állami költségvetésben marad, legalábbis 2015-ig. Jelenleg ugyanis az állami költségvetésben maradt fel nem ajánlott 1 százalékot bármilyen célra fordíthatta a kormány, nem voltak kötelesek a civil szervezeteket és az elismert egyházakat támogatni belőle.
 
2013. év végén azonban fontos kéréssel fordult a Kormány az Országggyűléshez, miszerint a megcímzetlen 1 százalékok is a civil szervezetek rendelkezésére álljon 2015-től. Ez annyit jelent, hogy a fel nem ajánlott 1 százalékok a civil szervezetek támogatását célzó Nemzeti Együttműködési Alapba (NEA) kerülnek majd.
 
2015 után a költségvetésébe befolyt összegekből a NEA a továbbiakban vagy a civil szervezetek működési költségeihez fog hozzájárulni, vagy azok programjainak és projektjeinek megvalósításához.
 

Hogyan dönti el a NEA, hogy mely civil szervezeteket támogatja?

A Nemzeti Együttműködési Alap 5 kollégiumot hozott létre, amelyek nagyjából ugyanolyan méretű szervezeti kört ölel fel, így egyenlő részben ugyanakkora összeg fölött diszponálnak. A főszabály az, hogy az alapnak legalább 60%-ban a működési költséghez hozzá kell járulnia.
 
A NEA támogatás elsősorban azoknak a civil szervezeteknek nyújthatnak kiemelkedő segítséget, akiknek nem nagyon szoktak 1 százalékot felajánlani. Általánosságban elmondható, hogy a legtrendibb tevékenységi körök az állatvédelem, az egészségügy, az oktatás, a beteg gyermekek ápolása és idős emberek ellátása. A kevésbé népszerű tevékenységi körökhöz tartozó civil szervezetek a módosítások hatására jelentős segítségre tehetnek szert.