Bemutatkozás

A váci evezés 1899-ben kezdődött, a V.S.E. (Váci Sport Egyesület) megalakulásával, melynek öt alapszakosztálya között szerepelt a „regatta” is.

Az evezős sportág az egyetlen, mely a kezdetektől folyamatosan működött és működik ma is. A városban nagyon népszerű sportág igen hamar, már 1906-ban tagja lett a Magyar Evezős Egyletek Országos Szövetségének, és ezzel bekerült az országos versenyek vérkeringésébe. A város vezetői kezdettől kapcsolatban álltak az evezéssel, klubtagként, választmányi tagként, elnökként és mindezek mellett versenyzőként is. A város a 30-as 40-es években középiskolai szinten országos hírű csapattal rendelkezett. A korzó alatti Duna-szakaszon rendezett versenyek nagy népszerűségnek örvendtek az evezősök körében.

Ebben az időben a tagsági díjakból, egyéni alapítói befizetésekből, valamint adományokból tartotta fenn magát az evezős szakosztály.

Az ötvenes évektől megkezdődött a női evezés is a városban. A hatvanas évektől a Váci Hajó és Darugyár kebelén belül működött - a többszöri névváltozáson átesett - evezős szakosztály.

Utolsó névváltozás 1993-ban történt, amikor megalakult a Vác Városi Evezős Club.

Az új klub alapszabályában felvállalta a váci evezés múltját, hagyományainak őrzését, és feladatának tekinti a versenysport fejlesztését, a veterán evezés elősegítését, valamint a túraevezés létrehozását.

Míg a század elején elsősorban a vidéki evezős életben, és az iskolai evezésben töltött be jelentős szerepet a váci evezés, addig 1961-től kezdett jelentős mértékben fejlődni a minőségi versenysport.

Ettől az időtől kezdve, minden évben ad válogatott versenyzőt az egyesület. Pető Tibor, és Hirling Zsolt világbajnok evezősök a klub tiszteletbeli tagjai. Olimpiai „A” kerettag versenyzője is van a klubnak Galambos Péter személyében, aki többszörös világbajnoki helyezett egypárevezősben.

Számos nemzetközi versenyen, európabajnokságon, világbajnokságon képviselték váci evezősök a magyar evezést, melyeken értékes érmeket és előkelő helyezéseket értek el. Legutóbb Rió de Janeiróban az ifjúsági kétpárevezős csapatunk lett bronzérmes, Bácskai Máté és Ács Kristóf személyében.

Évek óta az ország vezető egyesületei közé tartozik. Kiemelkedő éve volt a váci evezésnek a 85-ös esztendő, amikor a megnyerhető 12 felnőtt bajnokságból hatban váci bajnokokat avattak. Ugyancsak kiemelkedő eredmény volt a 99-es év, amikor - hosszú idő után ismét felnőtt bajnokságon - a három párevezős számban váciak szerezték meg a győzelmet. 2012.ben a hazai és nemzetközi sikerek alapján a Vác Városi Evezős Club lett az év legeredményesebb klubja.

A veteránversenyzők 1983-ban kezdték el a versenyzést, számos országos bajnokságot, nemzetközi sikert és FISA bajnokságot nyertek.

Az evezős klubban a női és férfievezés egyaránt megtalálható. A klub versenyzői hét korcsoportban versenyeznek: mini, tanuló, serdülő, ifjúsági, U23, felnőtt és veterán.

Hosszú idő után ismét volt Vácon evezős verseny. 1994-tól 2005-ig rendezte meg a Vác Város Önkormányzat és a Vác Városi Evezős Club az Országos Evezős Diákolimpiát.

Az élénk klubélet keretében megemlékeznek a farsangról, nőnapról, Mikulásról, Karácsonyról. A klub legújabb – hagyományteremtő – ünnepsége, a tavaszköszöntő zászlófelvonás, Duna koszorúzás, hajók névadása, valamint a szezonzáró zászlólevonás. Tisztelettel emlékeznek meg a hősi halott evezősökről, kiknek emléktáblájánál évente koszorút helyeznek el.

1998-tól évkönyvben jelenik meg a klub egész éves tevékenysége.

A 100 éves jubileum évében elkészült képanyagokból összeállított tablók mutatják be az evezős sport váci történetét, mely a csónakházban tekinthető meg.