Így javíthatja hibás adóbevallását a leadás után

Rájött, hogy hibás adóbevallást adott le? A NAV értesítette az érvénytelen bevallásról? Az érvéntelenségnek számos oka lehet. Itt tudhatja meg, hogyan javíthatja hibás bevallását.
 

2017-ben sok dologban változtak az adóbevallás szabályai és több adóbevallási forma megszűnt, valamint módosultak a leadási határidők is, a legfrisebb információkról innen tájékozódhat.

 
###ROADBLOCK1###
 
A hibás adóbevallás javítható. Bizonyos esetekben a NAV automatikusan javítja a hibát, előfordul, hogy a malőrt telefonon keresztül is korrigálni lehet, de olyan esetek is vannak, amikor új bevallást kell benyújtani.
 

Hiányzik az aláírás

A papír alapon leadott bevallások egy tipikus hibája a hiányos aláírás. Az aláírás nem csak a 16SZJA bevallás főlapján hiányozhat, hanem sokszor más melléklapokon is. Ha bármely aláírás hiányzik, akkor az adóbevallás nem érvényes, és az adóhatóság nem fogadja el azt, ezért behívja az adózót annak pótlására. Ezt érdemes minél előbb megtenni, hogy elkerülhesse a további jogkövetkezményeket.
 
Amennyiben a bevallás leadása után rájön a hiányosságra, akkor érdemes haladéktalanul értesíteni a lakóhelye szerint adóhatóságot. A hibát a NAV Ügyféltájékoztató és Ügyintéző rendszerén keresztül is bejelentheti, és bizonyos esetekben javíthatja is.
 

Hibásnak minősített bevallás javítása

Előfordulhat, hogy a leadott adóbevallásban a NAV hibát észlel. Ha ez a hiba az adózó közreműködése nélkül javítható, akkor az adóhatóság javítja a bevallást. Abban az esetben, ha a javítás az adófizetési kötelezettség vagy az adó-visszatérítési kötelezettség összegét érinti, akkor az adóhatóság a kijavítástól számított 30 napon belül értesítést küld.
 
Ha azonban a hiba csak az adózó közreműködésével javítható, akkor a NAV levélben küld tájékoztatást a javítás lehetséges módjáról. Az adóbevallás korrigálása történhet levélben, személyesen, a NAV ügyfélszolgálatain, vagy az Ügyféltájékoztató és Ügyintéző Rendszeren (ÜCC) keresztül vagy telefonon.
 
Amennyiben elektronikus úton nyújtotta be bevallását, akkor a hibajavítás javító bevallás benyújtásával is történhet. Ebben az esetben teljes adattartalommal ismételten ki kell tölteni az adóbevallást, és a hibás bevallás vonalkódját is fel kell tűntetni a kért helyen. Fontos azonban, hogy az „Adózói javítással (helyesbítéssel) érintett bevallás típusa”, illetve „Az önellenőrzéssel érintett bevallás típusa” mezőket üresen kell hagyni a javítás során.
 

A bevallás adózói javítása

Erre akkor van lehetőség, ha az adóhatóság olyan hibát észlel, amelynek módosítása nem eredményezi az adóalap, illetve az adó változását. Egy tipikus hiba valamelyik azonosító adat hiánya vagy hibás feltüntetése. Ebben az esetben az adózói javítással (helyesbítéssel) az érintett bevallás típusa mezőbe írja be a javítandó bevallás típusát (16SZJA vagy 16NY29). Ha a bevallást helyesbítéssel javítja, akkor ne tüntesse fel a hibás bevallás vonalkódját és ne töltse ki „önellenőrzéssel érintett bevallás típusa” mezőt. Az adózói helyesbítésnél teljes adatcserére van szükség, tehát minden adatot újra fel kell tüntetni, nem csak azt, melyet javítani kíván.
 

A bevallás önellenőrzése

Ez a legbonyolultabb javítási eljárás. Az önellenőrzésre akkor van szükség, amikor az adózó hibásan tüntette fel az adóalapot vagy az adó összegét. Az önellenőrzés csak akkor lehetséges, ha az adó összege meghaladja a 1 000 forintot, a magánszemélyek jövedelemadója és egészségügyi hozzájárulása esetén pedig meghaladja a 100 forintot.
 
Az önellenőrzést ugyanazon a nyomtatványon kell elvégezni, mint amelyen az eredeti bevallás történt. Önellenőrzés esetében mindenképp a 16SZJA számú bevallást kell benyújtani, ha előzőleg más típusú bevallást adott le, akkor az „önellenőrzéssel érintett bevallás típusa” mezőbe írja be önellenőrizni kívánt bevallás típusát (16SZJA vagy 16M29).
 
Fontos, hogy az önellenőrzés esetében „a hibás bevallás vonalkódja” és „a javítással érintett bevallás típusa mezőket” ne töltse ki.
 
Az önellenőrzött bevallást az adóbevallás benyújtási határidő előtt is leadhatja (május 22.). Ilyenkor az általános adófizetési kötelezettségek vonatkoznak Önre. Ha a bevallási határidő után nyújt be önellenőrzését, és kifizetendő adókötelezettség keletkezik, akkor az adót vagy az esetlegesen felszámított önellenőrzési pótlékot a bevallás benyújtásának időpontjáig kell megfizetnie – ebben az esetben nem számolnak fel késedelmi pótlékot.
 
Ha az eredeti bevalláshoz képest növekszik a megfizetendő adó mértéke, akkor önellenőrzési pótlékot kell kiszámolnia és befizetnie. Amennyiben azonban csökken az adó összege, akkor az önellenőrzés esetén – a kért helyen – jelezni kell a visszaigényelendő adó mértékét, illetve a visszaigényelhető adónak a más adónemre történő átvezetését.
 
Az önellenőrzési pótlék módosításánál is újra fel kell tüntetni a bevallás adattartalmát.
Amennyiben a hibát az az állami adóhatósági ellenőrzés tárja fel, és adóhiányt állapít meg, akkor az adó és a késedelmi pótlék megfizetésén túl adóbírságot is kell fizetnie (a bírság mértékéről az alábbi linken tájékozódhat: Art. 170. §)
 
Az adóbevallás javításáról a NAV 16SZJA adóbevallás kitöltési útmutatójában olvashat bővebben.
 

Felhívás az önellenőrzésre

A NAV a vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemélyt értesítheti az önellenőrzés szükségességéről, amennyiben a bevallás adatai és az adóhatóság adatai között eltérést észlel, és a különbség az adózó terhére irányul. A felhívásnak azonban a magánszemély nem köteles eleget tenni, az önellenőrzés elmulasztása miatt bírság nem szabható ki.
 
Fontos továbbá, hogy adózói javítással vagy önellenőrzéssel az 1+1%-os rendelkezés nem módosítható.