Mert adni jó - az 1% a legelterjedtebb adakozási forma!
Bátran kijelenthetjük, hogy az adó 1% bevezetése egy sikertörténet – Magyarországon a legszélesebb körben elterjedt adakozási forma.
###ROADBLOCK1###
Van mire büszkének lennünk, mivel az adó 1%-os támogatási formát Magyarországon vezették be először. A személyi jövedelemadó 1%-áról szóló rendelkezésről 1996-ban született törvényi szabályozás, az adófizető magánszemélyek 1997 óta ajánlhatják fel adójuk 1%-át egy közhasznú feladatot ellátó civil szervezet részére. Egy kiegészítés alapján 1998 óta egy elismert egyház javára is fel lehet ajánlani +1%-ot. A nagy siker hatására az ötletet más európai országban is átvették, ma már lehetőség van az adó bizonyos részének felajánlására: Olaszországban, Szlovákiában, Csehországban és Lengyelországban is. A különböző európai országok adó-felajánlási szabályozásairól bővebben itt tájékozódhat.
Az 1+1%-ot szabályozó törvény időközben több ponton módosult, de az alapelv nem változott: minden szja fizetésre kötelezett magánszemély felajánlatja adója 1+1%-át egy civil szervezet és egy elismert – technikai számmal rendelkező – egyház részére. Egy kedvezményeztti körből csak egy választató, a felajánlás nem érvényes, ha több egyházat vagy civil szervezetet jelölünk meg. Egy 2014-es szabályozás szerint kizárólag azok a civil szervezetek részesülhetnek az adó 1%-os támogatásokban, amelyek korábban regisztráltak az adóhatóságnál. A 2016-os regisztrált kedvezményezettek listáját itt találja.
Évről évre nő!
A statisztikákat megvizsgálva összességében növekedő tendenciáról számolhatunk be. Míg a kezdetek kezdetén, 1997-ben alig több mint 1 millió élt rendelkezési jogával, 2001-ben már több mint 2 millió fő ajánlotta fel adója 1%-át, 2015-ben pedig már majdnem 3,5 millió magánszemély rendelkezett. Egyetlen olyan év volt, amikor csökkentek a felajánlások, 2014-ben ugyanis 100 ezerrel kevesebb fő ajánlotta fel 1%-át civil szervezetek részére a 2013-as évhez képest. A visszaesés vélhetően bizalomvesztés miatt történt, mivel több civil szervezetről derült ki, hogy öncéluan költik el az adófizetőktől kapott felajánlásokat. Ezeket az ügyeket egyébként már kivigzsgálták, és a szabályozást is szigorították (ld. regisztrációs kötelezettség), így ma jóval kevesebb az esélye annak, hogy egy szervezet jogtalanul jusson 1%-os adományokhoz.
Habár évről évre nő a felajánlók száma, még mindig sokan nem élnek a lehetőséggel. Az elmúlt években az adófizetőknek alig több mint az 50%-a élt felajánlási jogával, tehát 40% fölött van azoknak a száma, akik a NAV-nál hagyják pénzüket, és így az államra bízzák annak felhasználását.
A gyermekvédők az élen!
Az elmúlt években szinte már hagyomány, hogy a gyerekvédő szervezetek kapják a legtöbb 1%-ot, de több állatvédő egyesületet vagy alapítványt találunk a top10-ben. Az egyházak listáját minden évben egyértelmű fölénnyel a Magyar Katolikus Egyház vezeti, a Magyarországi Református Egyház pedig a második legtámogatottabb vallási szerveződés. Érdekesség, hogy évek óta a negyedik helyen egy relative kisegyház – a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége szerepel.
Ha még nem tudja, kinek adja adója 1+1%-át, keresgéljen több ezres adatbázisunkban, a szervezet-keresőnk segítésével nemcsak tevékenységi kör, de település és megye szerint is böngészhet. Az elismert egyházak adatlapját pedig itt találja.