Milyen adózási szabályok vonatkoznak a háztartási munkára?
Tudja meg, milyen esetekben kell bejelenteni a háztartási munkavégzést, és hogyan teheti ezt meg.
###ROADBLOCK1###
A természetes személyekre vonatkozó háztartási munkavégzésének bejelentési szabályairól a 2010. augusztus 15. napjától hatályos 2010. évi XC. törvény rendelkezik.
Fontos tudni, hogy adórendszeren kívüli keresettel járó foglalkoztatásnak minősül a természetes személyek között háztartási munkára létesített jogviszony, tehát a következőkben ismeretett tevékenységek után nem kell adót fizetni.
Mi számít háztartási munkának?
A jogszabály szerint háztartási munkának csak az számít, amikor a természetes személy és háztartásában vele együtt élő személyek, továbbá közeli hozzátartozói mindennapi életéhez szükséges feltételek biztosítását szolgáló tevékenységet végez(nek). A törvényben tételes felsorolást találunk ezekről a tevékenységekről, háztartási munka: a lakás takarítása, főzés, mosás, vasalás, gyermekek felügyelete, házi tanítása, otthoni gondozás és ápolás, házvezetés, kertgondozás.
A jogszabály alapján nem tekinthető azonban háztartási munkának a fent felsorolt munkák elvégzése, amennyiben:
- a munkát végző személy ilyen tevékenységet folytató egyéni vállalkozó vagy egyéni cég vagy társas vállalkozás tagja, illetve munkavállalója, ha a tevékenységet ennek keretében végzi;
- a háztartási alkalmazott által nyújtott szolgáltatásért a természetes személy foglalkoztató – akár közvetve – mástól juttatást kap;
- a természetes személy foglalkoztató, vagy a háztartásában vele együtt élő személyek, valamint közeli hozzátartozóik üzletszerű tevékenységével összefüggő célhoz járul hozzá.
Bejelentési kötelezettség
A háztartási alkalmazott foglalkoztatatását a foglalkoztatónak kell havonta a munkavégzés megkezdése előtt bejelentenie. A foglalkoztató havonta vagy több hónapra előre a munkavégzés megkezdése előtt köteles bejelenteni a következő adatokat a NAV-nak:
- a foglalkoztató adóazonosító jelét,
- a háztartási alkalmazott adóazonosító jelét és társadalombiztosítási azonosító jelét,
- a tényleges foglalkoztatás kezdő napját.
Érdemes tudni, hogy a foglalkoztató választhat, hogy milyen formában teljesíti bejelentési kötelezettségét: a) teljesítheti elektronikus úton, a kormányzati kézbesítési szolgáltatás alkalmazásával (ügyfélkapu) vagy b) telefonos ügyfélszolgálaton keresztül telefon útján. Fontos, hogy bejelentést papíron, postai úton vagy személyesen nem teljesíthető.
Regisztrációs díjfizetési kötelezettség
A foglalkoztatónak - az adóhatósági nyilvántartásba vétel, regisztráció céljából - háztartási alkalmazottanként havonta 1000 forint összegű regisztrációs díjat kell fizetnie. A regisztrációs díj összege nem függ attól, hogy az adott hónapban hányszor történt a foglalkoztatás.
Fontos, hogy regisztrációs díj megfizetése nem eredményez társadalombiztosítási ellátásra való jogosultságot, azaz a háztartási munkára alkalmazott nem minősul biztosítottnak és egészségügyi szolgáltatásra sem jogosult.
A regisztrációs díjat a NAV a célra létrehozott bevételi számlára (10032000-01076215) kell készpénzfizetéssel, vagy az állami adóhatóság ügyfélszolgálatain bankkártyával, vagy pénzforgalmi számla esetén átutalással a bejelentés napját magában foglaló hónapot követő hó 12. napjáig megfizetni.
Adó és járulékfizetési kötelezettség
Amennyiben a foglalkoztató nem teljesíti a regisztrációs díjfizetési kötelezettségét és/vagy a bejelentési kötelezettségét, akkor köteles a mulasztással érintett naptári hónapokban a háztartási alkalmazott(ak) kifizetett bére után a személyi jövedelemadót, a szociális hozzájárulási adót és az egyéni járulékokat megfizetni.
Az adórendszeren kívüli keresetét sem a foglalkoztatónak, sem a foglalkoztatottnak nem kell adóbevallásában feltüntetnie.
Fontos továbbá, hogy 100 000 forintig terjedő mulasztási bírság terhelhető a foglalkoztatóra, ha bejelentési, regisztrációs díjfizetési kötelezettségének teljesítését elmulasztja.
Igazolás kiadása
Amennyiben a háztartási alkalmazott kéri, a foglalkoztató köteles igazolást adni részére – az adórendszeren kívüli bevétel összegéről a bevétel megszerzése időpontjában. Abban az esetben, ha a háztartási alkalmazottat ugyanaz a foglalkoztató egy adott hónapban több napon is alkalmazza a háztartási alkalmazott az igazolást az adott hónapban az utolsó munkavégzés napján kérheti. A háztartási alkalmazott kérésére a foglalkoztatónak az igazolást havonta kell kiállítania. Az igazoláson fel kell tüntetni:
- a foglalkoztató adóazonosító jelét,
- a háztartási alkalmazott adóazonosító jelét és társadalombiztosítási azonosító jelét,
- a tényleges foglalkoztatás kezdő napját,
- a háztartási alkalmazott részére teljesített kifizetés összegét,
- a kifizetés időpontját,
- a hónap során munkavégzéssel töltött napok felsorolását,
- a foglalkoztatás helyének címét,
- a foglalkoztató és a háztartási alkalmazott aláírását.
Érdemes tudni, hogy az igazolás bélyegzőlenyomat nélkül is érvényes.
Aa háztartási munkára létesített munkavégzés szabályairól részletesebben a NAV kiadványában olvashat.