Mikor köteles az adófizető adóelőleget fizetni?

Alapesetben a kifizetőnek adóelőleget kell megállapítania, amelyet a magánszemély köteles befizetni. Ám bizonyos esetekben nem kell adóelőleget fizetni.
 
###ROADBLOCK1###
 
A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint – egyes kivételektől eltekintve – az összevont adóalap adóját, illetve a vállalkozói személyi jövedelemadót az adóbevallásban/munkáltatói adómegállapításban történő utólagos elszámolással kell megfizetni.
 
Fontos, hogy az adóelőleg-fizetés teljesítése érdekében a munkáltatóknak is közre kell működnie akkor, ha olyan jövedelmet juttat a munkavállalónak, amely után adóelőleget kell megállapítania. Az adóelőleg-levonását végző kifizetőnek tájékoztatnia kell a magánszemélyt az adóelőleg-nyilatkozat lehetőségéről, illetve annak elmulasztásának következményéről.
 
Az adóelőleget megállapító kifizető a bevételt terhelő adóelőleget a magánszemély által adott nyilatkozat szerint kell kiszámítania, ha a magánszemély kifizető felszólítására vagy önként, a kifizetés előtt megteszi.
 
A nyilatkozatot magánszemély két példányban köteles kitölteni és a munkáltatónak/kifizetőnek átadni. A munkáltatónak és a magánszemélynek egyaránt meg kell az adott nyilatkozatot az elévülésig őriznie (2016-ban adott nyilatkozatok esetén 2022. december 31-éig).
 
Ha a magánszemélynek nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelme, illetve a kifizető azt valamilyen ok miatt nem tudja levonni, akkor az adóelőleg a magánszemélynek kell kifizetnie.
 
Az adóelőleg-fizetési határidőkről az adózás rendjéről szóló törvény 2. számú mellékletéből tájékozódhat. Az adóelőleg nyilatkozat formanyomtatványt a NAV oldalán töltheti le, de nem kötelező ezt formát alkalmazni.
 

Mikor nem kell adóelőleget fizetni?

A Szja törvény szerint nincs adóelőleg-fizetési, vagy -levonási kötelezettség, ha:
  • a nyugdíj-előtakarékossági számla terhére teljesített nem-nyugdíjszolgáltatás esetében megállapított adóalapot;
  • az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár által a magánszemély egyéni számláján jóváírt adóköteles összeget, ha az egyéb jövedelemnek számít;
  • olyan államból származó jövedelmet, amellyel nincs Magyarországnak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye.
 
A fent felsorolt jövedelmek adóját a magánszemélynek az adóbevallásban kell feltüntetnie és az adóbevallás leadási határidejéig (május 20-ig) megfizetnie.
 

Mikor nem kell a kifizetőnek adóelőleget megállapítani?

Nincs adóelőleg-megállapítási kötelezettsége a kifizetőnek, ha:
  • az őstermelői tevékenységből származó bevételből, amennyiben a magánszemély legkésőbb a kifizetéskor (a juttatáskor) bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját;
  • az őstermelői tevékenységből származó bevételből, amennyiben a magánszemély legkésőbb a kifizetéskor (a juttatáskor) bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját, valamint, ha családi gazdálkodó (gazdálkodó család tagja) a fent említett jogállását igazoló okiratát;
  • a vállalkozói bevételből, abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó a bevételéről kiállított bizonylatán szerepelteti az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat számát.