Így tudják a diákok bevallani jövedelmüket
Az utóbbi években egyre több diák vállal munkát a tanulmányi időszakban és az iskolai szünetben is. Az adókötelezettség életkor függetlenül, mindenkire érvényes, így szükség esetén a diákok is kötelesek adóbevallást leadni.
###ROADBLOCK1###
Érdemes tudni, hogy a diákok többféle jogviszony alapján dolgozhatnak, adóbevallásukat minden esetben az őket foglalkoztató munkáltató/kifizető által kiadott igazolás szerint kell elkészíteniük. A munkavégzéssel szerzett jövedelem adójának kiszámítása a foglalkoztatás formájától függ, ami lehet például munkaviszony, megbízásos jogviszony, egyszerűsített foglalkoztatás stb. A foglalkoztatás megszűnését követően a munkáltató köteles mindig igazolást kiállítani, valamint az össze¬sített igazolást a következő év január 31-éig ismételten át kell adnia/ el kell küldenie az általa foglalkoztatott személyhez.
Az adóbevallást a munkaadó által kiállított igazolás szerint kell elkészíteni, amelyben tételesen fel kell tüntetni: a kifizetés jogcímét, valamint az adóalap és a levont adóelőleg összegét. Ha a munkavállaló nappali tagozaton tanul, adómentes a részére kifizetett juttatás, amennyiben a gyakorlati képzés ideje alatt a havonta a hónap első napján érvényes havi minimálbért nem haladja meg.
Fontos, hogy adható juttatást felülmúló bért azonban munkaviszonyból szármzó jövedelemként kell bevallani. A szakképző iskolai tanulónak, valamint felsőfokú szakképzésben részt vevő hallgatónak tanulószerződés és hallgatói szerződés alapján, illetve szakképzésben tanulószerződés nélkül részt vevő tanulónak a szorgalmi idő utáni összefüggő szakmai gyakorlat ideije alatti kötelezően kifizetett jövedelem adómentesnek minősül. Szintén nem kell adót fizetni, ha a tanulószerződéses tanuló – külön jogszabály alapján – kiegészítő pénzbeli díjazásban részesül.
Felmerülhet a kérdés, hogy a tanulószerződés szerint a tanulót megillető díjazás adómentesnek minősül-e, ha azt keresőképtelenség idejére fizetik ki. Fontos tudni, hogy betegszabadságot meghaladó időtartamra a diák táppénzre jogosult. A betegszabadság ideje alatt járó 70%-os tanulói pénzbeli juttatás adómentes, de a táppénz összegéből – amely az Szja törvény szerint társadalombiztosítási ellátásként bérnek számít – a munkáltató köteles az adóelőleget, illetve a járulékokat levonni.