KATA ügyekről röviden - Milyen változtatások lesznek 2021 januártól
2021-től módosul a kisadózó vállalkozások tételes adója, azaz a kata szabályrendszere. Összefoglaltuk, melyek a legfontosabb változások.
Ami nem változik
Főállású kisadózóknak havi 50, mellékállásúaknak havi 25 ezer forintot kell továbbra is befizetniük. 12 millió forintos árbevételig áfamentesen lehet számlázni, efölött 40 százalék az adó. A NAV-nak havonta kell átutalni a fenti összegeket, az év végén összeszámolni az éves bevételt, és erről február 25-ig elküldeni a nyilatkozatot az adóhivatalnak. (Emellé jön még az iparűzési adó és a kamarai hozzájárulás befizetése.)
Mi az, ami megváltozik?
- Ha egy cég az adott évben egy magyarországi partner felé legalább nettó 3 millió forint értékben számláz, akkor 2021-től az adott partner 40 százalék különadót fizet majd az efölötti rész után. Nyilatkozatot kell tenni a kifizető felé, hogy kisadózóval köt üzletet.
- Ha külföldi kifizető felé számláz egy év alatt 3 millió forintnál többet, akkor a katás adózó fizeti a 3 millió forint fölötti rész 71,42 százaléka után a 40 százalékos adót.
- Külföldi kifizetővel levő kapcsolt vállalkozási viszony esetén szintén a bevétel 71,42 százaláka után kell 40 százalék adót fizetni.
- Ha kapcsolt vállalkozásnak számláz, pl.l saját érdekeltségbe tartozó cégnek, vagy egy közeli rokon vállalkozásának, akkor automatikusan minden bevételt 40 százalékos adó terhel.
###ROADBLOCK1###
Megszűnik az a lehetőség, hogy valaki több cégben is a kisadózást válassza.
Kivétel: ha valaki költségvetési szerv felé számláz, vagy az Egészségbiztosítási Alapból kap bevételt, akkor a neki fizető szervet nem terheli a 40 százalékos adó. Tehát például a katás háziorvosoknak kifizetett pénz után az állami szerv nem kell, hogy adót fizessen be a költségvetésbe.
A már megkötött szerződéstől a partnerek elállhatnak, hiszen a különadó megjelenése miatt a körülményekben változás áll be, és erről kötelező tájékoztatni a partnert.
Arra mindenkinek oda kell figyelni a továbbiakban, hogy 1 millió feletti bevételnél kötelező lesz a NAV felé az adatszolgáltatás.
A váltás lehetőségei
Aki nem katásként marad vállalkozó, annak be kell fizetnie a 9 százalékos nyereségadót vagy a 15 százalékos személyi jövedelemadót és a 15,5 százalékos szociális hozzájárulást, és természetesen a munkabér közterheit.
Az új szabályok január 1-jétől lesznek érvényesek, átlépni más adózási formára bármikor lehet. Váltás esetén a 3 millió forintos határt nem kell arányosítani.
Aki kisadózásról társasági adó fizetésére tér át, annak a következő teendői vannak:
- a váltást be kell jelentenie a NAV felé
- február 25-ig (év közbeni váltásnál 30 napon belül) el kell számolni a tételes adóval
- bevallani és befizetni, ha van 40 százalékos adófizetési kötelezettsége
- be kell fizetni a társasági adót
- és nyilatkozni kell az adott év bevételéről
- aki az szja-törvény hatálya alá térne át, annak a bejelentés után vagyonleltárt kell készítenie minden olyan eszközről, amelyet a vállalkozói tevékenységéhez használna
Ha pedig egy vállalkozó és legfőbb partnere alkalmazotti jogviszonyt létesítenek, az nem zárja ki, hogy valaki folytassa tovább katás vállalkozását. Ha az alkalmazás eléri a heti 36 órát, akkor a vállalkozó mellékállásban katázhat, vagyis adóterhe 50/75 ezerről havi 25 ezerre csökken. Ha a maradék jövedelme a vállalkozásból túl alacsony még ehhez képest is, akkor válthat a katáról, például egyéni vállalkozóként választhatja a vállalkozói jövedelem szerinti adózást vagy az átalányadózást. Váltás esetén abban az évben és az azt követő adóévben nincs lehetőség visszatérni a katába.