Sokan nem tudják, de folyósított álláskeresési járadék és a állás­ke­resési segély bérnek minősül, így ezeket fel kell tüntetni a személyi jövedelemadó bevallásban.
 
 
Fontos tudni, hogy foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvényben feltüntetett álláskeresési járadékot, álláskeresési segélyt, valamint a keresetkiegészítést és keresetpótló juttatást az Szja törvény bérként minősíti, így ezeket a juttatásokat szerepeltetni kell a szja-bevallásban.
 
A álláskeresési járadékot, állás­ke­resési segélyt, valamint a keresetkiegészítést és keresetpótló juttatást a 1553-as adóbevallás 4. sorában, „más bérjövedelemként” kell feltüntetni, mivel ezeket a juttatásokat nem a munkaviszonyával összefüggésben szerezte a magánszemély. Így kell szerepeltetni továbbá az adóköteles társadalombiztosítási ellátást, amennyiben azt nem a munkáltató fizetett ki (pl. egészségbiztosítási pénztár által a munkaviszonyban állónak kifizetett táppénz, gyed összege). Szintén egyéb bérjövedelemnek számít a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló törvény alapján kapott adóköteles juttatás.
 
Érdemes figyelembe venni, hogy amennyiben a fent felsorolt juttatásokat öregségi nyugdíjkorhatár öt éven belüli betöltésére is figyelemmel kapta a magánszemély, akkor a juttatás nyugdíjnak minősül, ezért nem kell feltüntetni az szja-bevallásban. Amennyiben a magánszemélynek a nyugdíjon kívül nem volt más jövedelme, nem kell adóbevallást leadnia, mivel a nyugdíj adómentes jövedelemnek számít. Továbbá, ha az adózó esetleg olyan egyéb jövedelmet szerez az adóévben, amelyet szabály szerint fel kell tüntetni a bevallásban, a nyugdíj összegét akkor sem kell szerepeltetni az adóbevallásban.
Szerző
Ivanyos Judit