Bemutatkozás


Az alapítvány 1991. óta szociális-kulturális munkát végez Kiskunmajsa külterületén, a kígyóspusztai tanyavilágban.

Az Alapítvány programjaival a paraszti kultúra még fellelhető értékeinek megmentését, továbbadását akarjuk szolgálni, de fontosnak tartjuk a különböző társadalmi rétegek gondolkodásmódjának megértését, a kölcsönös megbecsülés elősegítését. Együtt akarunk működni mindenkivel, aki a nép gondolkodásmódjának, értékrendjének és kultúrájának alakulását fontosnak tartja. * A környék népével jól alakul a kapcsolat, az általunk biztosított kulturális-szociális lehetőségekkel egyre többen élnek. * Együttműködés alakult ki a környék iskoláival, a civil kulturális szervezetekkel, a kiskunmajsai Konecsni György Kulturális Központtal. Sikerült kapcsolatot kiépíteni a szomszédos Üllés és Kiskunhalas kulturális életének néhány szereplőjével is. Mindez erősíti a civil mozgalmat, a civilek szervezte eseményeket. Törekszünk arra, hogy a programjainkon a helyi-környékbeli művészek-tehetségek szólaljanak meg, erősítve ezzel a helyi társadalmat. * Kialakult egy kb. 30 fős, önkéntes munkatársi gárda, akik a programok előkészítését és lebonyolítását végzik. Példamutató, hogy tiszteletdíj nélkül sokan több napot is rászánnak a nyári szabadságukból egy-egy feladatra. Az első segítők már lassan kiöregszenek, de van utánpótlás. Sokszor ők mondanak köszönetet, hogy segíthettek. * Táboraink közel 30 éve alatt több szocializációs problémával terhelt fiatal számára vált lehetővé az iskolai munkába és az emberi közösségbe való beilleszkedés. Ezeken a térség népességi összetételének megfelelő arányban vesznek részt tanyai, falusi és cigány tanulók. Jobb képességű gyerekek a többiekkel is foglalkoznak, a régi tanyai iskolák módszere szerint. Közülük több fiatal már aktív segítővé is vált. * Ezek a tanévkezdést is megkönnyítő táborok - az iskolák és a szülők visszajelzései alapján - nagyon hasznosak. * Az iskolások, elsősorban az egyetemisták nyitottsága, érdeklődése örömteli. A vidékkel foglalkozó értelmiségiként majd az átlagosnál szélesebb látókörrel, valóságos tapasztalatokkal fognak rendelkezni, mely a munkájuk során személyesen nekik is, de a társadalomnak is hasznára fog válni. Köszönettel tartozunk az egyetem oktatóinak is, akik már évek óta látják ennek fontosságát, és élnek a lehetőséggel.

 

2023. fontosabb eseményei:

Januárban nyilvános kuratóriumi ülést tartottunk 12 fő részvételével.
Februárban házszenteléssel egybekötött farsangolást rendeztünk, melyen 25 személy vett részt.
Márciusban egy pálos szerzetes vezetésével, 15 fő részvételével lelki napunk volt.
Májusban az egyházközségi közösségi nap keretében kb. 100 főt láttunk vendégül. A résztvevők egy része kerékpárral érkezett.
Szintén májusban A Kiskunmajsai Mozgáskorlátozottak és Egészségkárosodottak Egyesületének kb. 40 tagja dottóval látogatott el hozzánk.
Májusban került sor a kiskunmajsai Szent Gellért Katolikus Óvoda gyereknapjára is. A kb. 130 fő szintén dottóval érkezett.
Júniusban 36 táborozó gyerek látogatott el hozzánk.
Júliusban volt a nyári tábor helyszínének előkészítése 20 fő közreműködésével.
Augusztusban 16 önkéntes segítségével, 29 általános és középiskolás részvételével egy hetes életmód tábort rendeztünk.
A kígyósi búcsúhoz kapcsolódva 15. alkalommal szerveztünk falunapot, amely egyben a 7. Kígyóspusztai Betyártalálkozó is volt. A két napos rendezvény során szombaton a Magyar Pálos Rend tartományfőnöke bemutatta a rend történetét és küldetését, vasárnap délelőtt volt a szentmise és a körmenet. A délután folyamán terményáldás, játszóház (Majsai Nagycsaládosok Egyesülete, népi fa játékok), fúvószenekari koncert (Kiskunmajsai Ifjúsági Fúvószenekar), néptáncbemutató (Mayossa Hagyományőrző Egyesület) is szerepelt a programban. Fellépett a csólyospálosi Tamburás Együttes, a Csólyospálosi Hagyományőrző Kórus és a Jászszentlászlói Hangász Együttes is. A nagy meleg ellenére kb. 250 érdeklődő tekintette meg a rendezvényt. A résztvevőket helyszínen sütött krumplis pogácsával vendégeltük meg, de fogyaszthattak birkapörköltet is.
Szeptemberben a Gárgyáni Iskolakápolna búcsúján kb. 60 fő vett részt.
Szeptemberben az önkormányzat delegációi látogattak el hozzánk (kb. 30 fő).
Szeptemberben volt az első öregdiák találkozó is. A nagy érdeklődést mutatja, hogy kb. 100 fő vett részt a rendezvényen, közöttük néhány tanár is.
Október elején a 72 óra kompromisszumok nélkül program keretében 4 gimnazista segített a környezet rendezésében.
Szintén novemberben rendeztük meg az András-napi disznótort 90 fő részvételével..
December végén juhász bált rendeztek nálunk.
5 alkalommal adtunk helyet nagyobb létszámú családi eseményeknek.

Mire gyűjtünk?


Az alapítvány vállalkozási tevékenységet nem folytat. Tevékenységünk anyagi fedezetét jellemzően az adományok, a SZJA 1%-ának felajánlásai és a pályázatok biztosítják.
 
  • Legnagyobb kiadásaink az életmód táborral és a falunappal kapcsolatban vannak.
  • Egyre sürgetőbb a közösségi ház tetejének felújítása.
  • Tervbe van véve egy szabadtéri színpad építése is.

Mire használtuk fel?


2023-ban a 2022. évi 116.416,- Ft felajánlást az életmód táborra és a falunapra költöttük.


Képgaléria

Videó


https://youtu.be/4TlwMmiJKMs