Bemutatkozás


Közhasznú alapítványunk alapító okiratában célul tűzte ki, hogy az általa támogatott Újpesti Károlyi István Általános Iskola és Gimnáziumban (KIG) a nevelési-oktatási célok színvonalas megvalósítása érdekében minden olyan kezdeményezést támogat, amely az oktatás színvonalának emelését, a képességfejlesztést, a tehetséggondozást, a hátrányos helyzetű tanulók támogatását, esélyegyenlőségük megteremtését célozza meg.

Támogatjuk a tehetséges, de rossz anyagi vagy hátrányos családi környezetből jövő gyermekek fejlesztését, tehetségük kibontakozását. Fontos kiemelnünk ezeket a diákokat az őket körülvevő negatív ingerkörnyezetből; integráljuk őket, hogy ugyanazt az esélyt kapják, mint akik megfelelő anyagi és családi háttérrel rendelkeznek.

E célok érdekében az alábbi tevékenységeket végezzük:

  1. Javítjuk az oktatás tárgyi, technikai feltételeit: szemléltető és számítástechnikai eszközök, könyvek és egyéb ismerethordozók vásárlásával.
  2. Fontosnak tartjuk a hagyományőrzést, a hazaszeretetre nevelést és a művészeti nevelést: az ünnepeket (okt. 23, “Jeles napok”, márc. 15.), és a nevezetes évfordulókat (Magyar Kultúra, Magyar Költészet, Magyar Festészet, Magyar Dal, stb.) műsorral és kézműves foglalkozással tesszük emlékezetessé.
  3. A rászoruló tanulókat támogatjuk, hogy részt vehessenek az iskola pedagógiai programjában is szereplő tanulmányi kiránduláson, erdei iskolában. Így e diákjaink is megismerhetik Magyarországot, tapasztalatot szereznek, hogyan élnek az emberek országunk különböző tájain.
  4. Az iskolai szabadidős és sportprogramok fontos szerepet játszanak diákjaink nevelésében: hozzájárulunk iskolai szabadidős programok, művészeti fesztiválok, táborok költségeihez.

  5. A képességfejlesztés, tehetséggondozás fontos feladata az iskolai oktatásnak: tanulmányi, sport- és kulturális vetélkedők, pályázatok, versenyek szervezését támogatjuk – nevezési díjak, szervezési költségek átvállalásával.

  6. Iskolánk névadójának és Újpest városalapítójának, Gróf Nagykárolyi István szellemi örökségének ápolása: Károlyi-napokat rendezünk Károlyi István életéről és Újpestről.

    Kapcsolatot tartunk a Fóti Károlyiak Alapítvánnyal. Rendezőként támogatjuk az Újpesti Helytörténeti Alapítvány által szervezett helytörténeti vetélkedőt.

  7. Iskolánk aulájában működő Károlyi-galériában évente 5-6 művészeti kiállítást szervezünk.

  8. "Gyermek- és ifjúságvédelem" keretén belül támogatjuk a rászoruló diákokat, hogy ne maradjank ki egyetlen "fizetős" iskolai programból sem (színházjegy vásárlása, útiköltség kifizetése, stb.)

Alapítványunk munkáját 1500-2000 önkéntes (kurátor, (nagy)szülő, kolléga) segíti - térítésmentesen. Középiskolásaink önkéntesen munkája beleszámít az érettségihez szükséges 50 órás közösségi szolgálatba.

 

Eddigi eredményeink:

Támogatásunkkal eddig anyagi okok miatt egyetlen diák sem maradt le fizetős versenyről, erdei iskoláról. Néptánc- és színjátszó csoportjaink kiemelkedő helyezést érnek el kerületi művészeti versenyeken; 2015. májusában csoportjaink sikerrel léptek fel a májusi Újpesti Gyermeknapon. Kerületi és országos tanulmányi versenyeken – informatika, idegen nyelv, rajz, kémia, biológia, versmondó – diákjaink gyakran végeznek az 1-6. helyen, pl. 2015-ben a biológia OKTV-n Zsinka Bernadett 5. hely, “150 éves a Pesti Vigadó” – országos 5. hely.

2015. karácsonyán színjátszó csoportunk és 3 kórusunk öt műsort adott az Újpesti Önkormányzat központi rendezvényein.

 

Rendezvényeinkről, eredményekről rendszeresen tudósít az Újpesti Napló és az Újpesti Közösségi Televízió; valamint az iskola honlapja (www.kig.hu).

Mire gyűjtünk?


A személyi jövedelemadó 1%-ból kapott összegeket az alapítvány fő céljai közül elsősorban az oktatás színvonalának emelésére használjuk fel:

  1. Informatikai fejlesztés: a 33 osztályból csak az osztályok negyedében van korszerű számítógép, hatban projektor. Állami forrásból 3 éve nincs informatikai fejlesztés. Nincs kiépített iskolai hálózat, a Wifi hálózat akadozik.
  2. Erdei iskolák (5-8. évfolyam), nyári osztálytáborok (1-4. évfolyam), osztálykirándulások (9-12. évfolyam) támogatása
  3. A differenciált oktatáshoz elengedhetetlen egyénre szabott feladatlapok készítése, másolása.
  4. Hozzájárulás szakkörök, kézműves foglalkozások költségeihez
  5. Könyvtárfejlesztés - könyvek és elektronikus adathordozók vásárlása.
  6. Hozzájárulás a 2016. szeptemberében induló 1., 5. és 9. évfolyam termeinek felújításához.
  7. Tanulási- és magatartási zavarral egyre több gyermek kerül az osztályokba. Nevelésük, oktatásuk nagy türelmet, egyéni törődést igényel. A szükséges továbbképzések költségeit a pedagógusoknak kell állnia, mert állami forrásból erre sincs keret.
  8. Tehetséggondozó versenyek szervezése.
  9. A 2016.novemberi Károlyi-napok megrendezése.

 

 


Mire használtuk fel?


Az előző évek támogatásait az alábbiakra használtuk fel:

 

  1. Támogattuk az erdei iskolákat, osztálykirándulásokat, nyári táborokat
  2. Hozzájárultunk a "fizetős" tanulmányi versenyek nevezési költségeihez; az utazási és nevezési költségek átvállalásával biztosítottuk, hogy a 2. és 3. fordulóba továbbjutott tanulók elmehessenek ezekre a fordulókra is.
  3. Támogattuk a Károlyi-galéria működését.
  4. Hozzájárultunk a kiemelkedő tanulmányi munkát végzők jutalmazásához jutalomkönyvek vásárlásával.
  5. Átvállaltuk az iskolai ünnepélyek rendezési és egyéb költségeit, pl. megvásároltuk a rászorulók színházjegyeit és a rendezvény megközelítéséhez szükséges BKV-jegyeket.
  6. Pénzügyi támogatást adtunk a diákélet legfontosabb rendezvényeihez: gólyanap, gólyabál, szalagavató, ballagási ünnepségek.

Közhasznúsági beszámolóink letölthetők az Országos Bírói Hivatal honlapjáról.