Bemutatkozás
Az AUT-PONT Autista Gyermekekért és Fiatalokért Alapítvány 1999-ben alapított, békéscsabai székhelyű közhasznú szervezet. Feladata a térségben élő autista gyermekek és családjuk életvitelének közelítése egy természetes életformához.
Az alapítvány szolgáltatásait az elmúlt időszakban 242 környékbeli érintett család vette igénybe. A könnyű elérhetőségű, szabadidős és terápiás programok folyamatos működtetéséhez szükséges forrásokat pályázati támogatások, valamint gazdálkodó szervezetek és magánszemélyek adományai biztosítják.
A szervezet székhelye a Békéscsabán, a Kereki sikátor 11. számú ingatlanban található AUT-KÖZ-PONT. A saját tulajdonú 392 m2 alapterületű ingatlanrészben működik a programszervező és segítő központ.
Az AUT-KÖZ-PONT Fogyatékosok Nappali Intézményében 24 autizmussal, illetve halmozott fogyatékossággal élő, 3. életévüket betöltött, önkiszolgálásra részben képes vagy önellátásra képes, felügyeletre szoruló személy szociális és mentális támogatását biztosítjuk. Az AUT-KÖZ-PONT-ban 9 autizmussal élő, 16. életévét betöltött fiatal szociális foglalkoztatásban vesz részt.
A TÁM-PONT Támogató Szolgálat 20 autizmussal élő szociálisan rászorult személyt segít: személyi segítéssel, szállítással, tanácsadással.
Szociális alapszolgáltatásaink működtetésén túl rendszeres szabadidős és terápiás programokat, folyamatos segítő szolgáltatásokat biztosítunk autizmussal élők személyek és családjuk, szakemberek és érdeklődők részére.
Az AUT-KÖZ-PONT helyiségeiben munkanapokon 8-16 óráig várjuk az érdeklődő szülőket, szakembereket, laikus segítőket előzetes egyeztetés alapján.
Munkatársaink segítségével tájékoztatást kaphatnak az autizmussal élők ellátásának lehetőségeiről, megismerhetik a fogyatékkal élők oktatatásával, gondozásával kapcsolatos jogszabályokat.
Megtekinthetik az autizmussal kapcsolatos szakkönyveket, folyóiratokat, filmeket. Megismerhetik az AUT-PONT Alapítvány segítő szolgáltatásait, tájékozódhatnak az autizmussal élő személyek ellátását felvállaló békés megyei intézmények tevékenységéről. Lehetőség van a rendelkezésre álló szakkönyvek és fejlesztő eszközök kölcsönzésére is.
1999. novemberétől szervezünk havi rendszerességgel szülőtalálkozókat, amelyek célja az információbővítés, csoportos beszélgetés, találkozás sorstársakkal, problémák, megoldások, tapasztalatok cseréje.
Az autizmusban képzett szakemberek tematikus előadásai, esetmegbeszélések gazdagabb lehetőséget nyújtanak a megoldáskeresésben.
A szülőtalálkozók idejére gyermekfelügyeletet biztosítunk.
Gyógypedagógus és szociális munkás hallgatók számára terepgyakorlat lehetőségét biztosítjuk nappali intézményünkben.
Pályázati források és szakembereink kapacitásának függvényében
autizmus szempontú támogatást biztosítunk az autizmussal élő gyermekeket fogadó óvodák és iskolák pedagógusai részére, valamint közreműködünk az info-kommunikációs segédeszközök adaptálásában az érintett családoknál.
Mire gyűjtünk?
Az AUT-PONT Alapítvány arra törekszik, hogy programjaival, kapcsolataival, naprakész információival, szolgáltatásaival -e sajátos helyzetben nevelkedő gyermekek, fiatalok, családjuk életét könnyítse.
Az AUT-PONT Alapítvány fő célja minden autizmussal élő korosztály számára speciális, teljeskörű gondoskodást biztosító segítő szolgáltat létrehozása, működtetése.