Bemutatkozás


 A Bliss Alapítvány 1987-ben alakult cégek és magánszemélyek adományaiból. Küldetésünk olyan súlyosan mozgássérült, de ép értelmi képességű gyerekek és fiatalok kommunikációs fejlesztése, akik beszédképtelenek, mert születéskor vagy később, betegség, illetve baleset során a beszédközpontot roncsoló, központi idegrendszeri károsodást szenvedtek. Beszédhiányuk következtében kialakuló kommunikációs problémáik jelentős része megoldható, ha Augmentatív és Alternatív Kommunikációs (AAK), vagyis kiegészítő kommunikációs módszereket biztosítunk számukra, amelyek lehetőség szerint fejlesztik és pótolják a kiesett beszédet. A Bliss Alapítvány az AAK egyetlen hazai kidolgozója, továbbfejlesztője és nagykövete jelenleg.
Intézményünk, a Segítő Kommunikációs EGYMI (Segítő Kommunikációs Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Pedagógiai Szakszolgálat, Fejlesztő Nevelés-oktatást Végző Iskola) 1993-ban alakult, amelynek keretei között a komplex kommunikációfejlesztés szabályainak megfelelően nyújtunk rehabilitációs szolgáltatásokat. Az ország minden részéről fogadunk rászoruló fogyatékos embereket, valamint módszertani segítséget nyújtunk szakemberek és családok részére is.
Gyógypedagógia munkánkat 3 korcsoportban végezzük és már a legkisebbektől kezdve az oktatás szerves részét képezi a speciálisan adaptált számítógépek használatának megtanítása.
2-6 éves kor között a korai fejlesztés szabályai szerint heti egy alkalommal foglalkozunk a súlyosan sérült gyermekekkel és készítjük fel őket az iskolára. A „Játszócsoport” keretében szeretnénk felkelteni a gyermekek kommunikáció iránti vágyát, igényét, megtanítani őket arra, hogy kommunikációs aktusaiknak pozitív következménye lehet.
6-16 éves kor között fejlesztő nevelés-oktatás formájában, „Sulibuli” néven folytatódik a rehabilitációs foglalkozás logopédiai, mozgásfejlesztési és pszichés ellátással együtt. Célunk, hogy növendékeink az élet egyes területein önmagukhoz mérten a lehető legnagyobb önállósággal tudjanak tevékenykedni és szociálisan elfogadható módon kommunikálni, illetve később megfelelően felkészült integráló iskolákba kerülhessenek, ahol együtt tanulhatnak ép kortársaikkal.
16 éves kor fölött a komplex rehabilitációs program részeként folytatódik az oktatás, ekkor a hangsúly az írás, olvasás, anyanyelvi készségek fejlesztésére tevődik át. A munka középpontjában ekkor elsősorban a számítógépes oktatás áll.
 
 
 

Mire gyűjtünk?


Fő célunk az augmentatív és alternatív kommunikáció hazai elterjesztése, megosztása szakemberekkel, szülőkkel és a rászoruló személyek fejlesztése. Célunk, hogy segítségünkkel az érintettek minél önállóbb életet élhessenek, hogy aktív részeseivé válhassanak a társadalomnak.
Oktatói, gyógypedagógiai munkánk mellett küldetésünknek tekintjük megteremteni a sérült fiatalok és családjaik számára a megfelelő szociális körülményeket. Célunk az itt tanuló gyermekek családjainak támogatása többek között mentálhigiénés programok és AAK szakmai kiadványok biztosítása által. Segítséget szeretnénk nyújtani a családoknak azzal is, hogy egész napos fejlesztő nevelés-oktatást, illetve nyáron napközis tábort biztosítunk gyermekeiknek. A szülők így munkát tudnak vállalni, visszakapcsolódhatnak a társadalmi életbe és jelentősen javíthatnak életminőségükön.

Videó