Bemutatkozás


A Magyar Vidék Országos 56-os Szövetség 1993.januárjában alakult a veszprémi Egyetemen azzal a céllal, hogy szervezett keretek között képviselje az 1956-os Forradalom és Szabadságharc célkitűzéseinek megvalósulását és a vidéki 56-os bajtársak érdekeit. A Szövetség szorgalmazza, illetve képviseli tagjainak  jogi és társadalmi rehabilitációját.

 

  A szervezet alapító elnöke Németh László, 1956-os elítélt 2004.november 24-én elhunyt. A tisztújítás alkalmával 2005-ben Pintér Kornélt választották meg elnöknek, új alapszabályt fogadtak el és átalakultak közhasznú szervezetté.

 

   A 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról, a 350/2011. (XII. 30.) Korm. rendelet a civil szervezetek gazdálkodása, az adománygyűjtés és a közhasznúság egyes kérdéseiről, valamint a 2011. évi CLXXXI. törvény a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló törvények alapján a 2013.szeptember 27-re összehívott Országos Küldöttgyűlés befejezte a közösség alapszabályának és jogi helyzetének egybevetését az új jogszabályi környezettel.

 

   A fentiek alapján a Veszprémi Törvényszék elrendelte a bajtársi közösség új nevének bejegyzését (Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet) és tudomásul vette a tisztújítás végeredményét. Az  Országos Küldöttgyűlés a 2013. és 2018. év  után 2023. május 31-én újabb 5 esztendőre,  2028-ig ismét országos elnökké választotta Pintér Kornélt.

 

    A szervezet minden évben – október 23-án, november 4-én és február 25-én, a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak Emléknapján -  országosan ünnepségeket rendez és szervez bajtársai tiszteletére. Az elmúlt esztendőkben 56-os emlékhelyeket hozott létre és támogatott: Veszprémben, Marcaliban, Székesfehérváron, Zircen, Tolnán, Kaposváron, Csömörön, Ajka-Padragkúton, Ajka-Ajkarendeken és Lovason is.

   Hagyományőrző tevékenysége keretében a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet felkutatja azokat a személyeket, akik 1956-ban szerepet vállaltak a Forradalom oldalán - vagy a leszármazottaikat - és még nem tartoznak egyetlen bajtársi szervezethez sem.

 

 

 

Mire gyűjtünk?


Az elmúlt 30 évben rendezvényeinkkel bekapcsolódtunk a kommunista diktatúra bűneiről történő megemlékezések sorozatába, a nemzeti emlékezetpolitikához igyekeztünk a legnagyobb odaadással hozzájárulni. Megemlékezéseink, rendezvényeink, előadásaink, vagy online alkotói pályázatunk a legkülönbözőbb társadalmi csoportokat szólítják meg. A Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet célkitűzése 1956 szellemiségének továbbvitele és az 56-os hősök emlékének ápolása. Hisszük, hogy nemzeti múltunk megismertetése, a hazaszeretetre nevelés nem csupán az intézményeink falain belül és köztereinken, hanem az otthonokban is történik.

 

Rendezvényeink tudósításai rendszeresen megjelennek a megyei és az országos nyomtatott sajtóban, illetve az elektronikus médiában, melyeknek köszönhetően sokakhoz eljut tevékenységünk híre.

                     

Ezen tevékenységeinkhez köszönettel fogadjuk esetleges felajánlásaikat!

 


Mire használtuk fel?


                   2024. évi tevékenységünk rövid áttekintése

 

   2024. január 4-én a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet megalakulásának 30. évfordulója alkalmából Debrecenben a Bikers Étterem különtermében ünnepi megemlékezéssel egybekötött kelet-magyarországi bajtársi találkozót tartottunk, melyet a jubileumi emlékérmek átadását követően közös bajtársi ebéd zárt.

                

 

   2024. február 23-án ismét megemlékezést rendeztünk a kommunista diktatúrák időszakában a Várbörtönben raboskodó és az itt kivégzett politikai elítéltek emlékére 2018-ban avatott emléktáblánknál. 1967. február 17-én ezen az udvaron halt mártírhalált Hamusics János bányász robbantómester, az utolsó politikai okokból kivégzett 56-os. Emlékbeszédet tartott Dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit Katalin a Veszprémi Törvényszék elnöke és Porga Gyula, Veszprém Megyei Jogú Város polgármestere. Imát mondott a kommunizmus áldozatainak lelki üdvéért Főtisztelendő Szabó János, a Veszprémi Főegyházmegye gazdasági helynöke, főesperes, a veszprémi Szent László Plébánia plébánosa.

 

   2024. február 24-én a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak Emléknapja alkalmából Lovason rendeztünk megemlékezéseket Lovasi Jenő (1911-1956) magyar királyi főhadnagy,
az 1956-os Lovasi Nemzeti Forradalmi Bizottság egykori elnökének, majd Varjas Géza,
(1880-1952) a kommunista diktatúra áldozatává vált lovasi nagygazda emléktábláinál. Emlékbeszédet mondott Lovasi-Kovács Andrea, Lovasi Jenő unokája, illetve Prof. Varjas Géza unokája.

 

    2024. június 5-én új helyszínen, a balatonfüredi Arácsi Népház és Kiállítóházban a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és „Az 56-os Forradalom és Szabadságharc Emlékéért” Alapítvány rendezésében Béresi Ákos történész „ A gyanú árnyékában - A keletnémet és a m-agyar állambiztonság tevékenysége a Balatonnál (1963-1989) ” című kötetének előadással egybekötött bemutatója volt.

 

    2024. június 22-én dunántúli bajtársi összejövetelt rendeztünk a Veszprém vármegyei Lo-vas községben, melyet közös bajtársi ebéd zárt a helyi Sarok Fogadó étteremben.

 

    2024. július 27-én  a Szűz Mária Szent Neve tiszteletére szentelt XIII. századi lovasi Római Katolikus templomban a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet , „Az 56-os Forradalom és Szabadságharc Emlékéért” Alapítvány és a Lovasi Római Katolikus Egyházközség rendezésében megnyitottuk   „ A történelemformáló Szent II. János Pál pápa” című tárlatot. A tárlat Pintér Kornél , a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet országos elnökének magángyűjteményéből került összeállításra, mely Őszentsége Szent II. János Pál pápa minden földrészt érintő főpásztori látogatásaival kapcsolatos postai bélyegeket és elsőnapi borítékokat (FDC) tartalmaz a világ minden részéről. A tárlatot Főtisztelendő Berkes Péter plébános nyitotta meg, a kommunizmus elleni küzdelem szent harcosát Pintér Kornél országos elnök méltatta.

 

 

   2024. szeptember 20-án a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és a SZORAKÉSZ rendezésében koszorúzással egybekötött közös megemlékezés volt Balatonfüreden vitéz Bata Ferenc antikommunista nemzeti ellenálló szobránál születésének 90. évfordulóján, valamint a Zeneiskola, az 1945-48 közötti NKVD börtön falán elhelyezett SZORAKÉSZ emléktáblánál. Emlékbeszédet mondott Pintér Kornél a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet, valamint Dóra Csaba, a SZORAKÉSZ főtitkára.

 

 

     2024. szeptember 20-án a balatonfüredi Arácsi Népház és Kiállítóházban a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és „Az 56-os Forradalom és Szabadságharc Emlékéért” Alapítvány rendezésében B. Thúry Zsuzsanna egykori mikófalvi kitelepített  „ Göröngyök az úton” című kötetének előadással és vetítéssel egybekötött bemutatójára került sor. A visszaemlékezésből részleteket olvasott fel a szerző gyermeke Borhidi Katinka.

 

   2024. október 16-án a balatonfüredi Arácsi Népház és Kiállítóházban a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és „Az 56-os Forradalom és Szabadságharc Emlékéért” Alapítvány rendezésében „ Az utolsó magyar király Vas vármegyében ” és az „ 1000 éves őrvidéki magyar emlékek  a 100 éves Burgenlandban ” című kötetek vetítéses előadással egybekötött bemutatója volt. A könyveket Farkas Csaba, a Szülőföld Könyvkiadó igazgatója és Woki Zoltán, a könyvek szerzője mutatta be.

                     

   2024. október 22-én a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és „Az 56-os Forradalom és Szabadságharc Emlékéért” Alapítvány rendezésében a lovasi Polgármesteri Hivatal nagytermében megnyitottuk a „ Gloria Victis 1956” című tárlatot.

A tárlat Pintér Kornél , a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet országos elnöke magángyűjteményének 56-os anyagaiból került összeállításra, mely eredeti röplapokat és kiadványokat mutatott be. A kiállítást Fehérné Kiszlinger Anett alpolgármester nyitotta meg.

 

 

  2024. október 23-án Lovas község Önkormányzatával együtt koszorúzással egybekötött megemlékezést rendeztünk a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet által a Református templom oldalán  2001-ben, az 1956-os Lovasi Nemzeti Forradalmi Tanács és a Nemzetőrség tagjainak tiszteletére emelt emléktáblánál. A megemlékezés végén a résztvevők fáklyákkal, mécsesekkel átvonultak a Stefanovszky-házhoz Lovasi Jenő m. kir. főhadnagy, az 1956-os Lovasi Nemzeti Forradalmi Bizottság egykori elnökének emléktáblájához, ahol koszorúzással és mécsesek elhelyezésével tisztelegtek az egykori forradalmi vezető emléke előtt. Emlékbeszédet mondott Sárdi Máté polgárnester.

 

 

   2024. október 23-án az 1956-os Forradalom és Szabadságharc 68. évfordulójának tiszteletére a SZORAKÉSZ bajtársi közösségével közös központi megemlékezést tartottunk Veszprémben a Megyei Rendőr-főkapitányság épületében 1992-ben elhelyezett emléktáblánknál. Beszédet mondott Koós Csaba a SZORAKÉSZ felügyelő Bizottságának elnöke, a Somogy Vármegyei Közgyűlés képviselője (FIDESZ-KDNP).

 

   2024. október 23-tól 2024. december 6-ig, a veszprémi nőtüntetés 68. évfordulójáig „Mit jelent nekem 1956?” címmel országos online alkotói pályázatot hirdettünk, melynek ismét nagy sikere lett. Az eredményhirdetésre 2025. január 9-én, Dr. Brusznyai Árpád mártírhalálának 67. évfordulóján került sor hivatalos Facebook oldalunkon keresztül.

  Minden résztvevő, illetve a gyermekeket felkészítő tanárok, illetve néhány esetben a szülők is oklevélben és tárgyi elismerésben – történelmi témájú könyvek – részesültek. A díjazottak között egy Veszprém vármegyei középiskolás volt, számára 2025. január 29-én az Országos Központban rendeztünk díjátadót.

 

   2024. november 4-én a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és „Az 56-os Forradalom és Szabadságharc Emlékéért” Alapítvány rendezésében az 1956-os Forradalom és Szabadságharc vérbefojtásának 68. évfordulós gyásznapján tiszteletadást és megemlékezést rendeztünk Ajka-Padragkúton, a Kommunista Diktatúra Bányász Mártírjainak és Hőseinek tiszteletére 2015-ben állított és 2024-ben felújított emlékoszlopnál. A megjelenteket Mayer Ferenc Sándor, a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet országos alelnöke, egykori politikai elítélt köszöntötte, emlékbeszédet Baráth Gábor önkormányzati képviselő (Fidesz-KDNP) mondott.

                                                                                                                                      

     2024. november 15-én a balatonfüredi Arácsi Népház és Kiállítóházban a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet , „Az 56-os Forradalom és Szabadságharc Emlékéért” Alapítvány és az 1945–56 Közötti Magyar Politikai Elítéltek Közössége rendezésében  Dr. Susa Éva igazságügyi antropológus, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság tagja „Kegyelet és végtisztesség – A kommunista diktatúra áldozatainak exhumálása és azonosítása” című kötetének vetített előadással egybekötött bemutatójára került sor.

 


Videó


https://www.youtube.com/watch?v=CuxNT5YhvT0