Bemutatkozás
A Magyar Vidék Országos 56-os Szövetség 1993.januárjában alakult a veszprémi Egyetemen azzal a céllal, hogy szervezett keretek között képviselje az 1956-os Forradalom és Szabadságharc célkitűzéseinek megvalósulását és a vidéki 56-os bajtársak érdekeit. A Szövetség szorgalmazza, illetve képviseli tagjainak jogi és társadalmi rehabilitációját.
A szervezet alapító elnöke Németh László, 1956-os elítélt 2004.november 24-én elhunyt. A tisztújítás alkalmával 2005-ben Pintér Kornélt választották meg elnöknek, új alapszabályt fogadtak el és átalakultak közhasznú szervezetté.
A 2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról, a 350/2011. (XII. 30.) Korm. rendelet a civil szervezetek gazdálkodása, az adománygyűjtés és a közhasznúság egyes kérdéseiről, valamint a 2011. évi CLXXXI. törvény a civil szervezetek bírósági nyilvántartásáról és az ezzel összefüggő eljárási szabályokról szóló törvények alapján a 2013.szeptember 27-re összehívott Országos Küldöttgyűlés befejezte a közösség alapszabályának és jogi helyzetének egybevetését az új jogszabályi környezettel.
A fentiek alapján a Veszprémi Törvényszék elrendelte a bajtársi közösség új nevének bejegyzését (Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet) és tudomásul vette a tisztújítás végeredményét. Az Országos Küldöttgyűlés a 2013. és 2018. év után 2023. május 31-én újabb 5 esztendőre, 2028-ig ismét országos elnökké választotta Pintér Kornélt.
A szervezet minden évben – október 23-án, november 4-én és február 25-én, a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak Emléknapján - országosan ünnepségeket rendez és szervez bajtársai tiszteletére. Az elmúlt esztendőkben 56-os emlékhelyeket hozott létre és támogatott: Veszprémben, Marcaliban, Székesfehérváron, Zircen, Tolnán, Kaposváron, Csömörön, Ajka-Padragkúton, Ajka-Ajkarendeken és Lovason is.
Hagyományőrző tevékenysége keretében a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet felkutatja azokat a személyeket, akik 1956-ban szerepet vállaltak a Forradalom oldalán - vagy a leszármazottaikat - és még nem tartoznak egyetlen bajtársi szervezethez sem.
Mire gyűjtünk?
Az elmúlt 30 évben rendezvényeinkkel bekapcsolódtunk a kommunista diktatúra bűneiről történő megemlékezések sorozatába, a nemzeti emlékezetpolitikához igyekeztünk a legnagyobb odaadással hozzájárulni. Megemlékezéseink, rendezvényeink, előadásaink, vagy online alkotói pályázatunk a legkülönbözőbb társadalmi csoportokat szólítják meg. A Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet célkitűzése 1956 szellemiségének továbbvitele és az 56-os hősök emlékének ápolása. Hisszük, hogy nemzeti múltunk megismertetése, a hazaszeretetre nevelés nem csupán az intézményeink falain belül és köztereinken, hanem az otthonokban is történik.
Rendezvényeink tudósításai rendszeresen megjelennek a megyei és az országos nyomtatott sajtóban, illetve az elektronikus médiában, melyeknek köszönhetően sokakhoz eljut tevékenységünk híre.
Ezen tevékenységeinkhez köszönettel fogadjuk esetleges felajánlásaikat!
Mire használtuk fel?
2023. évi tevékenységünk rövid áttekintése
2023. február 24-én ismét megemlékezést rendeztünk a kommunista diktatúrák időszakában a Várbörtönben raboskodó és az itt kivégzett politikai elítéltek emlékére 2018-ban avatott emléktáblánknál. 1967. február 17-én ezen az udvaron halt mártírhalált Hamusics János bányász robbantómester, az utolsó politikai okokból kivégzett 56-os. Emlékbeszédet mondott Dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit Katalin a Veszprémi Törvényszék elnöke és Dr. jur. Nagy Szabolcs PhD., a Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Vármegyei Levéltárának igazgatóhelyettese, levéltári jogász.Imát mondott a kommunizmus áldozatainak lelki üdvéért Főtisztelendő Dr. Kulcsár Dávid atya.
2023. február 25-én a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak Emléknapja alkalmából Lovason rendeztünk megemlékezéseket Lovasi Jenő (1911-1956) magyar királyi főhadnagy, az 1956-os Lovasi Nemzeti Forradalmi Bizottság egykori elnökének, majd Varjas Géza, (1880-1952) a kommunista diktatúra áldozatává vált lovasi nagygazda emléktábláinál. Emlékbeszédet mondott Kovács Mária Györgyi, Lovasi Jenő unokája, illetve Prof. Dr. Varjas Géza, Varjas Géza unokája.
2023. április 30-án a Balatonfüredi Krisztus Király Plébániával közösen, ünnepi szentmisével és koszorúzással emlékeztünk Dr. Luttor Ferencre, Balatonfüred egykori templomépítő plébánosára halálának 70. évfordulóján.
2023. május 31-én Lovason a Polgármesteri Hivatal központi nagytermében rendezte tisztújító Országos Küldöttgyűlését a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet, mely 2028-ig ismét Pintér Kornélt választotta országos elnökké.
2023. június 25-én Lovason a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és a Stefanovszky-ház rendezésében Balogh Petres Judith írónő, pedagógus, az egykor Clevelandben megjelent Képes Magyar Világhíradó szerkesztője mutatta be „Útban hazafelé - Két kontinensen keresztül” című kétkötetes önéletrajzi művét.
2023. július 8-án a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és a SZORAKÉSZ rendezésében koszorúzással egybekötött közös megemlékezés volt Balatonfüreden vitéz Bata Ferenc antikommunista nemzeti ellenálló szobránál mártírhalálának 70. évfordulóján, valamint a Zeneiskola, az 1945-48 közötti NKVD börtön falán elhelyezett SZORAKÉSZ emléktáblánál. Emlékbeszédet mondott Pintér Kornél a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet, valamint Menczer Erzsébet, a SZORAKÉSZ elnöke.
2023. július 16-án Lovason a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és a Stefanovszky-ház rendezésében Dr. Illés György irodalomtörténész, író, újságíró „Egy magyar a Gulágon” című kötetének előadással egybekötött bemutatója volt. A szerzővel Menczer Erzsébet, a SZORAKÉSZ elnöke beszélgetett.
2023. augusztus 6-án Lovason a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és a Stefanovszky - ház rendezésében Dr.Buza Péter művelődéstörténész, újságíró „Gulag a Berekben” című kötetének előadással egybekötött bemutatójára került sor.
2023. szeptember 3-án Lovason a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és a Stefanovszky-ház rendezésében Foltán László olimpiai bajnok, háromszoros világbajnok, tizenegy-szeres magyar bajnok kenus „Gondolatok személyes és nemzeti értékrendünkről” címmel tartott sikeres előadást.
2023. október 1-én Lovason a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és a Stefanovszky-ház rendezésében Szöllősi Antal, az Északi Magyar Archívum (Stockholm), a külföldön élő magyarság levéltárának Magyar Örökség-díjjal kitüntetett alapítója „Magyarok Svédor-szágban 1000-től napjainkig” címmel tartott előadást.
2023. október 22-én Lovas község Önkormányzatával együtt koszorúzással egybekötött megemlékezést rendeztünk a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet által a Református templom oldalán 2001-ben, az 1956-os Lovasi Nemzeti Forradalmi Tanács és a Nemzetőrség tagjainak tiszteletére emelt emléktáblánál. A megemlékezés végén a résztvevők fáklyákkal, mécsesekkel átvonultak a Stefanovszky-házhoz Lovasi Jenő m. kir. főhadnagy, az 1956-os Lovasi Nemzeti Forradalmi Bizottság egykori elnökének emléktáblájához, ahol koszorúzással és mécsesek elhelyezésével tisztelegtek az egykori forradalmi vezető emléke előtt. A megemlékezés időtartamában a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és a Stefanovszky-ház rendezésében a Templom téren alkalmi kiállítás volt 1956-os plakátokból.
2023. október 23-án az 1956-os Forradalom és Szabadságharc 67. évfordulójának tiszteletére központi megemlékezést tartottunk Veszprémben a Megyei Rendőr-főkapitányság épü-letében 1992-ben elhelyezett emléktáblánknál. Beszédet mondott Kovács Áron önkormányzati képviselő (FIDESZ-KDNP).
A Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet 2023. november 9-én Veszprémben, a Pol-gármesteri Hivatal Kossuth termében ünnepelte a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet megalakulásának 30. évfordulóját és emlékezett az 1956-os Forradalom és Szabadságharc 67. évfordulójára.
2023. november 17-én Lovason a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet és a Stefanovszky-ház rendezésében Tóth G. Péter történész, etnográfus „Fanyar humor a diktatúra idején 1945-1989” című vetítéssel színesített előadására került sor. A rendezvényen digitálisan megtekinthető volt Pogány Sándor 1958-ban kiadott „Október 23” című, de aztán bezúzott karikatúra kötete is, melyből csupán néhány tucat példány maradt az utókorra.
2023. október 23-tól 2023. december 6-ig, a veszprémi nőtüntetés 67. évfordulójáig „Mit jelent nekem 1956?” címmel országos online alkotói pályázatot hirdettünk, melynek ismét nagy sikere lett. Az eredményhirdetésre 2024. január 9-én, Dr. Brusznyai Árpád mártírhalálának 66. évfordulóján került sor hivatalos Facebook oldalunkon keresztül.
A jelentős számú pályázatok miatt csoportos különdíjat is adományoztunk. Minden résztvevő, illetve a gyermekeket felkészítő tanárok, illetve néhány esetben a szülők is oklevélben és tárgyi elismerésben – történelmi témájú könyvek – részesültek.