Bemutatkozás


A Kolping-mozgalom alapját a Kolping-családok képezik. Az egyes Kolping-családok rendszerint plébániákon szerveződnek. A mi családunk a Miskolc Mindszenti Plébánia szervezésében alakult meg.

A közösség jellegzetessége:

Családszerű: Kolping a közösség mintaképének a természetes családot tekintette. Azt akarta, hogy az egyes tagok biztonságban érezzék magukat és megtapasztalják, hogy egymáshoz tartoznak és elfogadják egymást. A családot a közös hit köti össze. Az egyes tag testvérnek tekinti a többieket.

Nemzedékeket átfogó: a Kolping-családban minden korosztály megtalálhatja a helyét. A különböző generációk koruknak megfelelően járulnak hozzá a közösség életének kiteljesedéséhez. A fiatalok kezdeményezőkedvét és lendületét az idősebbek megfontoltsága és élettapasztalata előnyösen egészíti ki.

Katolikus: a tagok átérzik, hogy őket a Jézus Krisztusba vetett hit kapcsolja egymáshoz. Az egész Kolping-mozgalom és a helyi Kolping-család az egyház részének tartja magát, vállalja a katolikus társadalmi tanítás útmutatása szerinti apostolságot a társadalmi életben.

Demokratikus: a közösségi élet kialakításában mindenki részt vehet. A tagok maguk választják meg vezetőségüket, felelősséggel végzik a vállalt feladatokat, és egyéni lehetőségeiket a közösség javára bontakoztatják ki.

Továbbképző: a Kolping-család önképző közösségnek tekinti magát. Igyekszik olyan továbbképzési lehetőséget biztosítani, mely a tagok személyes boldogulása szempontjából hasznos, különösen a vallás és világnézet, a házasság és család, a munka és hivatás, és nem utolsó sorban a társadalom és politika tárgykörében. Az utóbbi téma célja a tagok felkészítése, hogy aktívan be tudjanak kapcsolódni, főleg a területi önkormányzatok szintjén a társadalom átalakításába.

Tettrekész: a szociális problémákat felismerve a közösség keresztény felelősségtudatból indíttatva, erejéhez mérten tevékenyen bekapcsolódik a szükséges feladat végrehajtásába.

Kedélyes: az azonos beállítottság, az együtt végzett szociális munka örömet jelent. A Kolping-család életére jellemző a vidám társas együttlét. A kedélyes összejövetelek hozzátartoznak az egyesületi élethez.

Egyesületünk 1992-ben alakult meg. Havi rendszerességgel tartjuk összejöveteleinket, és különböző programjainkat. Rendszeresen kirándulunk, nyári időszakban pedig, táborokat szervezünk a fiataljaink részére.

Abádszalókon sikerült kialakítani egy Oktatási Központot, az ottani plébánia épület felújítása révén, ahol rendszeresen télen-nyáron különböző programokat tudunk tartani.

Rendszeres programjaink: minden hó 3. vasárnapján találkozunk.  Ezen túlmenően a plébánia híveivel közös rendezvényeket szervezünk. Ilyen rendezvény volt az április 30-i családnap, melyen közel 200 fő vett részt. Következő ilyen program a szalonnasütés, nyári tábor, őszi kirándulás.

 

Az Egyesületünk feladatai közt szerepel a fiatalok hasznos szabadidő eltöltésének szervezése. Évközben részükre hétvégeken szervezünk programokat, ezzel is elősegítjük, hogy megfelelő „ellenőrzött” körülmények között töltsék szabadidejüket. Hétvégeken gyalogos-, kerékpáros kirándulásokat, klubokat szervezünk részükre, ezzel is elkerüljük az elkallódásukat.

Az összejövetelek alkalmával megfelelő alkalmakat biztosítunk számukra a közösségi élet megismerésére, egymás elfogadására. Aktív szereplői egy-egy hagyományőrző előadás szervezésének, lebonyolításának. Karácsonyt, húsvétot megelőzően pásztorjáték, betlehemes előadás, passiójáték tevékeny megszervezői, előadói.

Az évközi együttlét csúcsa minden évben a közösen eltöltött 10 napos szabadidős tábor, mely aktív pihenést nyújt a résztvevők számára. Az évközben elsajátított ismereteket a táborban az ittlévő vezetők segítségével közösségben élik meg.

 

A táborok legfontosabb eredményei, hogy a fiatalok 10 napon keresztül ismerkednek a felnőtté válás „rejtelmeivel”. Meg tanulnak egymásra figyelni, bekapcsolódnak a különböző tábori munkák végzésébe /reggeli-, vacsorakészítés, takarítás, stb./. Programok szervezésében, lebonyolításában szintén tevőlegesen vesznek részt!

 

A tábor résztvevői a plébániához tartozó általános-, középiskolából, illetve a katolikus gimnáziumokból érkeznek. Ennek megfelelően a megye több településén élnek. Nagyrészük többgyermekes, kisjövedelmű családokból kerül ki. Ezen fiatalok részére egyéb nyári üdülés, az anyagiak miatt, szóba sem jöhet.

 

A fiatalok a helyi közösségre is jó hatással vannak. Ezt erősíti meg a falu lakosságának megnyilvánulása, mely pozitív kisugárzás a tábor lakóival szemben. Voltak alkalmak, amikor ők maguk is bekapcsolódtak egy-egy tábortűzi műsorba. A tábor rendjének kialakítása, a táborzárás utáni környezethagyás, szintén elismerést hozott számunkra.

 

Az egyesületünk elnöke: Dr. Sándor Csaba

A titkári feladatok ellátását Németh István végzi.

Elérhetősége: mkcsalad@freemail.hu

Telefon: 46-431-426

             20 384 1083

Mire gyűjtünk?


Programjaink megvalósítása, táboroztatás


Mire használtuk fel?


táboroztatás