Bemutatkozás


1995-ben 35 fővel alakult a Mozgássérültek Mezőkövesdi Egyesülete, azzal a céllal jött létre, hogy egyesületünk a MEOSZ tagszervezete. Segítséget nyújtunk általuk a fogyatékkal élő felnőtt és fiatalkorú lakosság problémái megoldásában. Egyesületünk 4 kistérségben (Mezőkövesd, Mezőcsát, Tiszaújváros és Emőd), 39 településen szolgáltat. Feladatainkat székhelyünkön és a mezőcsáti telephelyünkön foglalkoztatottakon kívül több mint 32 fő önkéntes segítségével végezzük, melynek köszönhetően taglétszámunk mára meghaladja az 5000 főt. Az önkéntes csoportvezetők munkája nagy jelentőséggel bír, mivel a kisebb településeken élők is értesülnek az éppen aktuális változásokról.

 

1998 óta végzünk közhasznú tevékenységet 22 fővel Egyesületünk Székházában illetve mezőcsáti telephelyünkön. A bennünket felkereső tagtársaink információhoz juthatnak az őket érintő életvitelükhöz elengedhetetlen fontos kérdésekben, mint például: munkahely, rehabilitáció, egyéb
nyomtatványok beszerzése, gépjárműszerzés, üdülés (Erzsébet program), klubfoglalkozás, torna, pályázatok benyújtása.

 

2000-ben alakult az ifjúsági csoport, ami azzal a céllal jött létre, hogy a mozgássérült fiatalok egy közösségbe tartozzanak. Kezdeti nehézségek után a megszeppent gyerekek, akik-mára már felnőtt ifjakká váltak-mai napig örömmel vesznek részt a nekik szervezett programokon, mint például Mikulás, gyereknap.

 

2005-ben megalakult a Reuma klub, a reuma betegségben szenvedők közössége alkotja a szép számú tagságot. A klub-formává alakult csoport, a mozgásszervi megbetegedések gyógyítás elősegítésére csoportos tornafoglalkozásokat illetve előadásokat szerveznek, az egészség védelme érdekében az Egyesület nagy termébe.

 

2006-tól a „Kéz a Kézben” Támogató Szolgálatunk személyi segítés és szállítási tevékenységet végez mezőkövesdi kistérség 12 településére kiterjedve ISO 9001:2008 minősítéssel. A szállítás és a személyi segítés mellett nagy hangsúlyt fektetünk információs szolgáltatásunkra is, melynek keretében a szolgáltatással kapcsolatba kerülő egyéneket, csoportokat, illetve szervezeteket tájékoztatjuk a problémájuk megoldásához igénybe vehető, őket megillető támogatásokról, szolgáltatások létéről, tartalmáról, hozzájutásuk módjáról, feltételeiről. Közösségteremtés céljából több csoportunk is működik a mozgássérült és más fogyatékossággal élő emberek számára.

 

2007 óta működik negyedévi rendszerességgel, 20 állandó fővel a sclerosis multiplex klub. Összejövetelük alkalmával számos változatos programmal teszik színessé az együtt töltött időt. Egészség megőrző előadást hallgatnak, neves előadóktól, kulturális eseményeken vesz részt a csoport. 2011-ben Egyesületünk SM klubja együttműködési megállapodás keretében elvállalta az országos rendezvény megszervezését és lebonyolítását, ami 2015-ben ismét Matyóföldön kap helyet az összejövetel.

 

2009.április óta folyamatosan működik a MEOSZ által elnyert TÁMOP 2.5.1 projektnek köszönhetően létrehozott interaktív információs oldal. Feladatunk, hogy a településünkön és a környékünkön lévő aktualitásokat, rendezvényeket, pályázatokat, különféle információkat, híreket, akadálymentesen elérhető pontokat heti rendszerességgel, közzétenni és frissíteni.

 

2011.márciusban Egyesületünk lehetőséget kapott és megkezdte a sorstársi tanácsadói tevékenységét. A tanácsadói szolgáltatás a MEOSZ által képesítést szerzett kollégák végzik. Országos rendszer keretében működő interneten keresztül történő személyes szolgáltatás által vehetnek igénybe az érdeklődők.
Az egyesület kapcsolatai, közös megjelenése, programjai és közösen végzett tevékenységei más szervezetekkel igen magas szintűek. Több országos, megyei (Szikra Alapítvány, Human Integra  Alapítvány, ÖMÉFA) és helyi civil szervezetekkel, önkormányzatokkal, munkáltatókkal a megállapodásokban megfogalmazottak alapján működünk együtt, valamint tagjai vagyunk több országos, regionális hálózatnak, kistérségi társulásnak is (MEOSZ, Magyar SM Társaság, Országos Reumaklub Egyesület, Fogyatékkal Élők Regionális Szövetsége, Dél-borsodi LEADER Egyesület, Mezőkövesdi Civil Szövetség stb.). Több éve veszünk részt a Mezőkövesdi Civil Szövetség által szervezett Civilek hete rendezvénysorozaton, melyen a városban működő társadalmi szervezetek összefogásával történik. A résztvevő felvonulók különféle transzparensekkel, egységes formaruhába öltözve, programokkal hívja fel a figyelmet működésük fontosságára és az adó 1%-nak felajánlására.

 

2014. évben nagy feladatba kezdett Egyesületünk. Az ESÉLYÓRÁK szervezése, lebonyolítása, ami abból áll, hogy intézményeket keresünk fel, megismertetve az érdeklődő hallgatósággal a fogyatékkal élők mindennapjait. Több általános iskolát kerestünk fel, helyben és a környező településeken, ahonnan pozitív visszajelzést kaptunk. Megerősített bennünket abban, hogy szükség van a munkánkra és folytatni kell ezt a nemes feladatot a következő években is. Szakmai együttműködés a Borsod Abaúj Zemplén megyében Civil Információs Centrum birtokosával. Ennek köszönhető, hogy Mezőkövesd a térség információs központ székhelye. Mozgássérültek Mezőkövesdi Egyesülete és a „Együtt Egymásért” Reumás betegek Klub meghívására előadást tartott Dr. Tóth József SZTK orvos igazgatója az egyesülete székház „Rudolf” termében. A Mozgáskorlátozottak Dél-Alföldi Regionális Egyesülete Szakmai találkozóra érkezett a Mozgássérültek Mezőkövesdi Egyesületéhez. Rendezvény helyszíne egyesületünk ÖNÉ Központja volt. Mozgássérültek Mezőkövesdi Egyesülete tagságának és hozzátartozói számára „Idősek Napja” címmel Kulturális műsorral készült a szeretet jegyében Mezőkövesd Közösségi Házban.

 

2015.

 

Együttműködési megállapodást kötöttünk Éberth Zoltán sorstársunkkal aki a fiatalok körében szervez logikai sakk képzéseket versenyeket egyesületi székházunkban. Az egyesületünkkel tagviszonyban állók célcsoportjainknak heti 4 órás képzést, oktatást és a technikai segítség (sakk teljes készlet, sakkóra, demonstrációs tábla, szakkönyvek stb.) biztosításával segíti a nevezett csoportok sakk képzését. Matyóföld fővárosa, Mezőkövesd adott otthont a Magyar SM Társaság által szervezett Országos SM Napnak szeptember 18-19-én. A Zsóry Zsibongóban tartott országos betegtalálkozón neves szakemberek adtak elő, s a szervezők arról is gondoskodtak, hogy információk mellett élményekkel is gyarapodjanak a résztvevők. Mozgássérültek Vas Megyei Egyesülete látogatóban egyesületünk székházában. Adományozás három hónapon át. Szeptember-október 15-ig adomány gyűjtés, majd a rászoruló fogyatékossággal élő sorstársaink számára a kapott adományokat adtuk át egészen december 1-ig.

 

2016.

 

f./ Segédeszköz Kölcsönző szolgáltatás Érdekérvényesítő eszközök és az átélésen alapuló szakértelem, továbbá a szakmai tapasztalatok felhasználásával elismertetni és elfogadtatni a sorstársak rehabilitációjához elengedhetetlenül szükséges gyógyszerek, segédeszközök és életvitelt segítő eszközök, különös tekintettel, a súlyosan mozgásfogyatékossá váló emberek megfelelő gyógyászati segédeszközzel való ellátásának, társadalombiztosítási rendszer által történő támogatását. A Mozgássérültek Mezőkövesdi Egyesület elnöksége 2002-ben létrehozott egy segédeszköz kölcsönző szolgáltatást.  A segédeszközöket kipróbálhatják és használatuk megtanulása után kikölcsönözve hazavihetik ezeket. Ez fontos azért, mert ezeknek az eszközöknek a megvásárlása sajnos van, amikor a mozgássérült embereket nagy anyagi megterhelés elé állítja, és csak a vásárlás után derül ki, hogy valamiért nem tudják használni az eszközöket, vagy az eszközök nem azt a szolgáltatást nyújtják, amit ők gondoltak, vagy elvártak. A kölcsönzés ingyenes ha az Egyesület tagja és rendelkezik az egyesület érvényes igazolványával és tagdíját a tárgy évre befizette.

 

g./ Sorstársi tanácsadó szolgáltatás Hatékony közreműködés a betegség, baleset, vagy egyéb ok következtében tartósan fogyatékossá váló emberek egészségügyi, képzési, átképzési, foglalkoztatási és szociális rehabilitációjának elősegítésében, a sorstársi tanácsadás, az információszolgáltatás, a közösségi rendezvények, kulturális, művészeti, szabadidősport, szabadidős programok, kiadványok, tanácskozások készítése, továbbá a személyes meggyőzés, az interperszonális kapcsolatok és a közösség példaadó, meggyőző ereje eszközeinek alkalmazásával.

 

Érdekérvényesítő, érdekvédelmi közfeladatok ellátása a tartósan, súlyosan fogyatékossá váló emberek és családjaik számára országos és helyi önkormányzati szinteken egyaránt. Az Egyesület közhasznú tevékenységeit, szolgáltatásait nem csak tagjai, önkéntesei, munkavállalói, hanem bármely rászoruló személy számára korlátozás nélkül biztosítja. Az Egyesület közhasznú tevékenysége keretében nyújtott szolgáltatásainak elérhetőségét, azok igénybevételére vonatkozó feltételeket honlapunkon, székhelyünk hirdetőtábláján, valamint rendszeres, illetve eseti kiadványainkban, továbbá rendezvényeinken nyilvánosságra hoztuk. Egyesületünk közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, pártokat nem támogat, azoktól támogatást nem fogad el.

 

h./ Az üdüléshez való hozzáférés szolgáltatás A MEOSZ, illetve a tagegyesületeinek tulajdonában, fenntartásában lévő akadálymentes üdülési létesítmények hozzáférésének megismertetése tagjainkkal. Szabadidő hasznos eltöltését segítő szolgáltatásaink közé tartozik az Egyesület keretei közt működő „Bokréta Apartmanház” üzemeltetése. Egyesületünk egyik régi pihenő intézménye ez, melyet az Elnökség 2001-ben az Állam által kiírt ingyenes vagyonátadási pályázat révén saját tulajdonba szerzett. Az üdülő Mezőkövesd városhoz 4 kilométerre, a meleg vizes gyógyfürdő mellett található – egyszerre 8-10 mozgásában korlátozott személy akadálymentes nyári elhelyezését biztosítja. A nyári időszakban elsősorban mozgássérült emberek üdültetését biztosítjuk itt, évente mintegy 250 fő számára.

 

A Mozgássérültek Mezőkövesdi Egyesületének üdülőjében, a „Bokréta Apartmanház”-ban kedvezményes pihenési lehetőséget tud biztosítani minden kikapcsolódásra vágyó személynek és családnak. Az Apartmanház Mezőkövesd Zsóry Gyógy- és Strandfürdő bejáratától 150 méterre található, a Bokréta út 14. szám alatt, csendes nyugodt környezetben. Az épület részben akadálymentes, ezért - némi segítséggel - a mozgásában súlyosan sérült vendég is igénybe tudja venni. Az apartmanban állandó személyzet nincs. A kétszer kétágyas hálófülkéhez tartozik egy konyha, zuhanyzó és egy kisebb méretű nappali.

 

Az önellátó apartman, teljes felszereléssel, tévével, hűtőszekrénnyel, mikro sütővel van ellátva. A zárható udvaron gépkocsi-beállási lehetőség van. Fürdés: a Zsóry Gyógyfürdő termálvizes medencéiben és az uszodában. A területen látvány, hullámfürdő, gyermekmedence és gyógykezelések vannak (masszírozás, súlyfürdő, tangentor, iszappakolás). A gyógyfürdő elfogadja az reuma szakorvos által felírt belépőt és kezeléseket, melyeket érdemes a lakhelyhez tartozó szakorvossal felíratni.

 

i./ Kulturális és szabadidő-sport tevékenységet segítő szolgáltatás Az egyesületünk igyekszik segíteni a kulturális és sport igények kielégítését, szabadidő és sport programok szervezésével is. A fogyatékossággal élő emberek pszihés, attitüdbeni társadalmi hátrányok, valamint a fizikai és kommunikációs környezet akadályozott volta miatt folyamatos hátrányokat szenvednek el a bennük rejlő tehetség kibontakoztatásában és a nyilvánosság számára történő átadásban. E mellett súlyos hátrányaik vannak a kulturális, szabadidős, üdülési, művészeti szolgáltatások igénybevétele terén, részben a fizikai akadályozottság, részben pedig a társadalmi megítélés negatívumaiban megnyilvánuló akadályozottság miatt.

 

 

Mezőkövesd, 2016. január 10.   Bukta László elnök

Mire gyűjtünk?


A Mozgássérültek Mezőkövesdi Egyesülete a tavalyi év sikerén felbuzdulva, idén is megrendezi a Szünidő Búcsúztatót, 2016. augusztus hónapban a mozgássérült és fogyatékos gyermekek számára, októberben az idősen napja tiszteletére kulturális találkozóval készülünk megünnepelni és megemlékezni a szépkorú tagjaink számára a Mezőkövesd Közösségi Házban, december a gyerekeké, a Mikulás érkezik több mint 120 fogyatékossággal élő gyermek nagy örömére.

 

Az általunk szervezett programok legfontosabb célja, hogy a fogyatékossággal élő és az egészséges gyerekekek egy vidám, színes szórakoztató program keretében közelebb kerüljenek egymáshoz és felismerjék azt, hogy vannak az életükben olyan tevékenységek, amit közösen, együttműködve végezhetnek, és ez által az épek és a sérültek közötti láthatatlan falak leomlanak. Fontosnak tekintjük a tagjainkal való személyes kapcsolattartást.

A szervezett programok arról szólnak, hogy a tagjaink jobban megismerjék egymást, különös figyelmet szentelve azokra, akik állapotuk miatt eddig kevesebb eséllyel tudtak részt venni közösségi programokban.

 

Egész napos sorozat rendezvényünk összköltsége közel 950.000 Ft, jelentős kiadás a program lebonyolításához szükséges anyagköltség, valamint a nehezen mozgó tagság szállítási és a megjelent résztvevők étkeztetési költsége.

 

Már a 2015-es évben is leginkább szponzorok segítségével, a MEOSZ támogatásával, valamint a segítők önkéntes munkájával sikerült a  hagyományteremtő rendezvényt megtartanunk és a sérült gyermekek napját még szebbé és felejthettetlenné tenni. Anyagi támogatás mellett még színvonalasabbá és emlékezetesebbé tudjuk tenni e napot.

 

Kérjük, hogy anyagi lehetőségek függvényében, támogassa a rendezvényünk megvalósítását. 

Az esetleges hozzájárulás összegét illetve tárgyi adományát eljuttathatja a:

 

3400 Mezőkövesd, Abkarovits Jenő tér 1. szám alá, illetve utalhatja a

 

Borsod Takaréknál vezetett 55100162-12001462 számú bankszámlaszámunkra.


Mire használtuk fel?


A támogatási összeget programok szervezésére és működésünk finanszírozására használjuk fel. Programok szervezéséről Reuma, Sclerosis Multiplex, Heine-Medin  Klubjaink, Ifjúsági Tagozatunk gondoskodnak. Ezúton is köszönet mindazoknak, akik ránk gondolnak! Nemes és önzetlen céljaink eléréséhez továbbra is várjuk FELAJÁNLÁSAIKAT!!!

 

A kedvezményezett szervezet neve:

Mozgássérültek Mezőkövesdi Egyesülete

 

A kedvezményezett szervezet adószáma:

18417803-1-05


Képgaléria

Videó