Bemutatkozás
Alapítványunk 1999-ben jött létre szülői kezdeményezésre. Alapítója a Tiszaújvárosi Eltérő Tantervű Tagozat vezetője, Mátrai Károlyné.
Elsősorban az tagozatra járó különböző fokon sérült gyermekek iskolába járásának, oktatásának segítése volt a létrehozás célja. Ezen célok eléréséhez feltétlenül szükséges a pedagógiai oktató-nevelő munka megkönnyítése általános és speciális eszközökkel, berendezésekkel. Sajnos az alapítvány a szűkös támogatás miatt 2003-ig csak minimális segítséget tudott nyújtani. Ez a helyzet megváltozott 2003-ban, amikor szülői segítséggel sikerült céljainkat támogató szponzorokat találni. Ennek hatására az alapítvány anyagi helyzetének javulásával kitágultak lehetőségeink.
2003-tól minden évben jelentős eszközvásárlást hajtunk végre, melyek kimondottan a gyermekek fejlesztését célozzák meg.
- Fizikai fejlesztőeszközök: sportszerek, labdák, asztalitenisz asztal, tartásjavító eszközök, stb.
- Szellemi fejlesztő eszközök: puzzle-k szellemi társasjátékok, pár keresők, stb.
- Oktatást könnyítő eszközök: magnetofonok, írószerek, oktatóanyagok, stb.
Ugyanekkor tiszaújvárosi székhelyű vállalkozások segítségével bővült híradástechnikai parkunk (multimédiás számítógép perifériákkal, színes televízió, videó magnetofon, stb.).
Mivel minden gyermek testre szabottan egyéni fejlesztésre szorul, ezért változatos az eszközigény, hiszen a legkisebb gyermekeknek az önellátás az első oktatni való „tananyag” (foglalkoztató-felkészítő csoport), míg a nagyobbak, természetesen lassabb tempóban, mint nem sérült társaik, de az oktatási törvényben lerögzített tananyagot sajátítják el (1-8 osztály).
Az oktatás kis létszámú csoportokban zajlik (max. 7-8 fő), elsajátított tudás és értelmi szint szerint.
2003-tól működik az utógondozó csoport is, ami az iskolában ugyan már végzett gyerekekből áll, de akik nem tudnak még önálló életet élni, folyamatos felügyeletet igényelnek.
Ők nem tudnak a társadalomba beilleszkedni, ezért a szülők életének megkönnyítése céljából, napi nyolc órában foglalkoztatni kell őket, mely időt a további fejlesztésükre ki is használunk.
Természetesen nem teszünk különbséget az iskoláskorú, illetve az abból már kinőtt támogatottaink között, lehetőleg minden programot úgy szervezünk, hogy mindkét célcsoport részt tudjon venni benne.
2013-ban a csoport átkerült Tiszaszederkény városrészbe, Esély Napközi Otthon elnevezéssel, ahol a város által már nem használt általános iskola átalakításával létrehoztak nekik egy tágas, a célnak megfelelő, az alapvető igényeket kielégítő épületrészt.
Itt a lehető legkellemesebb környezet, illetve a fejlesztést és a napi életvitelt lehetővé tevő felszereltség kialakításában vannak még feladataink, melyben az Otthont működtető Humánszolgáltató Központ korrekt partner.
Igyekszünk a gyermekek nevelését kiterjeszteni a szabadidős tevékenységekre is, ennek formái:
Hétvégi táborozások (környezetünk megismerése)
- Nyári táborozás
- Tanulmányi kirándulások
- Sport rendezvények (Szabadtéri suli-buli, egyéb testnevelési programok)
- Egyéb iskolai rendezvények támogatása (farsang, vetélkedők, stb.)
Mind az iskolában, mind a napközi otthonban biztosítjuk a gyermekek számára a rendszeres kutyaterápiás foglalkozások mellett, a mindennapi élethez szükséges informatikai. Illetve egyéb lehetőségeket. A városi Humánszolgáltató Központ segítségével a Napközi Otthon lakói a város egyéb rendezvényeihez is olyan szinten közel tudnak kerülni, mely a fejlődésükhöz nagyban hozzájárul.
Mindez támogatók nélkül nem valósulhatna meg, ezért nagyon hálásak vagyunk minden olyan személynek, szervezetnek, akik bármilyen formában segítik tevékenységünket.
A velük való kapcsolattartás számunkra egyik igen fontos eseménye az évente, - 2003-ban először, s azóta már hagyományosan – megrendezendő alapítványi bálunk, ahol közvetlen személyes kontaktus alakul ki a szülők és a támogatók képviselői között. Természetesen a bálon részt vehet bárki, aki előzőleg ilyen irányú igényét jelzi, hiszen a részvétel is bizonyos támogatást jelent számunkra.
A segítség egy másik népszerű formája a személyi jövedelemadó 1%-nak felajánlása, melynek fogadására természetesen jogosult a Napraforgó Alapítvány, mely a kezdetektől közhasznú minősítéssel is rendelkezik.
Az Alapítvány által támogatott gyermekek létszáma jelenleg 36 fő. Ebből az iskolában jelenleg 29 sérült és hátrányos helyzetű gyerek tanul és sajnos vannak köztük olyan gyerekek, akiknek nem adatik meg a meleg családi háttér.
Nekik az iskola esetenként több szeretetet ad, mint a család, ezért különösen fontos a megfelelő környezet kialakítása.
Az Ő nevükben is szeretnénk kérni minden segíteni szándékozót, hogy ha módjuk és lehetőségük van rá támogassanak, nyújtsanak segítő kezet.
Számunkra nincs jobb érzés, mint amikor örömteli könnyeket látunk kicsiny szemeikben melyek leplezetlenül minden őszinte érzést, gondolatot elárulnak.
Elérhetőségeink:
Éltes Mátyás Iskola 06-49/540-844 (08-16 óráig)
Kántor Zsolt (kuratóriumi elnök) 06-20/401-9585 bármikor
Adószámunk: 18432978-1-05
Cégbírósági bejegyzés száma: 13.Pk.1630/1999/5
Bankszámla szám: Budapest Bank Tiszaújvárosi Fiók 10102770-41374200-00000001
Mire gyűjtünk?
Nyári táboroztatás, évközi egészségvédelmi és sportprogramok, az Esély Napközi Otthon és az Éltes Mátyás Iskola eszközrendszerének fejlesztésére.
Mire használtuk fel?
Kirándulások: (Nyíregyháza – Állatpark, Jávorkút)
Nyári tábor: (Nagyvisnyó) Az Éltes Mátyás Iskola diákjai és az Esély Napközi otthon fiataljai augusztusban ismét Nagyvisnyón táboroztak. Csodálatos 7 napot töltöttek a Bán völgyében. Miskolcon megnéztük a Diósgyőri várat. Gyerekeknek nagy élményt nyújtott a mozi látogatás. (MINIONOK) Az egészséges táplálkozás jegyében vitamindús gyümölcs és zöldségsalátát készítettek, gyógyteákat, gyümölcs turmixokat kóstolhattak. Napi rendszerességű séták, túrák színesítették a tábori programot. A Bükk hegység jellegzetes növény és állatvilágának felfedezését, megismerését rajzokban, keresőjátékokban, tájékozódási és ügyességi versenyekben jelenítették meg. Kreatív foglalkozások során kavicsot festettek, Magyarország domborzati térképét készítették el gyurmából. A gyermekek papírsárkányt eregettek, buborékot fújtak, táboron áthaladó, csordogáló Bán patakon általunk készített kis hajókat úsztattak. Esti rendezvények, mint a táncos mulatság, Ki mit tud? és tréfás vetélkedő örömet, szórakozást nyújtottak mindenki számára. A táborozóink színes műsorral, ajándékkal készültek a közös programra, míg az érdi felnőtt speciális csoport tagjai közösségépítő játékokkal kedveskedtek nekik.
- Mesemondó verseny, bábjátékok, bábelőadás
- Egészséges életmód hetek
- Környezetvédelmi vetélkedő
- Sportnap (széles ismeretségi kör bevonásával, szülők, nagyszülők)
- Családi délutánok, szülőklub, közös játék
- Kutyaterápiás foglalkozások heti rendszerességgel
- Esély Napközi Otthon: az eszközrendszer fejlesztése (csocsóasztal, asztalitenisz felszerelés, boccia készlet, stb), illetve egyéb szabadidős eszközöket (szövőkeretek, kézműves munkákhoz alapanyagokat, játékokat, könyveket, informatikai eszközöket),