Bemutatkozás
A szervezet, mint a Mozgalom része
Az Útilapu Hálózat a Service Civil International nemzetközi humanitárius célú, önkénteséggel foglalkozó szervezet magyarországi partnerszervezete, amely 1920-ban alakult, és melynek tagszervezetei által több mint 50 európai, ázsiai, észak-amerikai és afrikai országban – mindemellett természetesen Magyarországon is – te is tehetsz valamit egy tábor időtartamáig, hogy a világ egy jobb hely legyen.
Az Útilaput magát 1993-ban alapította egy csapat lelkes fiatal, akik maguk is részt vettek egy külföldi táborban és úgy gondolták, hogy ezt a lehetőséget megismertetik Magyarországon is. Azóta bejáratott rendszerben működve, nyaranta fiatalok – és kevésbé fiatalok – tucatjai jutnak ki segítségünkkel egy-egy külföldi táborba, ahonnan élményekkel gazdagabban térnek haza.
Ma már a világ szinte minden táján a legváltozatosabb alternatívák közül választhatsz, hogyan kapcsolódj be az önkéntességbe, egy helyi közösség életébe egy nemzetközi társasággal – rövidebb vagy akár hosszabb időn keresztül, jellemzően egy adott projekt véghezvitelével.
Táboraink jellemzően két hetes időtartamúak, de ezek mellett lehetőség van hosszabb távú önkéntes munkákra is. Emellett próbára teheted magad, képességeidet, rátermettségedet, csiszolhatod nyelvtudásodat, megismerkedhetsz (legalább) egy másik kultúrával és mindemellett gazdagodhatsz azzal a semmihez nem hasonlítható érzéssel, mikor a munkád végeztével láthatod annak eredményét, és hogy ott jártaddal nyomot hagytál a helyi közösség életében.
A projektek témájukat tekintve sokfélék lehetnek. A táborlakók bekapcsolódhatnak egy menekültbefogadó-központ munkájába, részt vehetnek egy természetvédelmi vagy műemlékvédelmi projektben, kipróbálhatják magukat egy fesztivál előkészítésében és lebonyolításában, dolgozhatnak egy biofarmon, hogy csak pár példát említsük a teljesség igénye nélkül. Fontos alapeleme ezeknek a táboroknak, hogy egy táborba lehetőség szerint egy országból maximum két ember mehessen, mindezt azért, hogy a táborokban megmaradjon az azokra jellemző sokszínű és nemzetközi atmoszféra.
Mire gyűjtünk?
Az Egyesület kizárólag közhasznú célokat szolgál. Az Egyesület célja,
- a béke és a békés egymás mellett élés, a nemzetek közti megértés és szolidaritás fejlesztése, az erőszakmentes konfliktusmegoldás előmozdítása érdekében történő tevékenykedés;
- a kultúrák közötti kapcsolatépítés elősegítése;
- az ismeretterjesztés: az önkéntesség kultúrájának megismertetése és terjesztése; a toleranciára és a másság elfogadására való nevelés;
- szerepvállalás a civil szféra munkájának elismertetésében és jelentőségének növelésében;
- környezetünk megóvása, a természetvédelem, állatvédelem, és a környezetvédelem fontosságának tudatosítása;
- a testi és értelmi fogyatékosok rehabilitációjának, a társadalomba való integrálódásának elősegítése;
- a szociális igazságosság jegyében a hátrányos helyzetű csoportok, rászorulók társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése;
- a napjainkban szükséges korszerű ismeretek átadása az azokkal nem rendelkezők részére;
- kulturális örökségünk megóvása;
- a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségek kultúrájának megismertetése és elfogadtatása.
Videó
https://www.youtube.com/channel/UC7_qz5eEBtGjUtldP9liDLg