Hosszú évek óta minden adófizető magánszemély felalhatja adója 1% egy választott civil szervezet, illetve +1%-ot egy elismert egyház vagy költségvetési előirányzat javára.
 
A NAV 2014-ben összegyűjtötte a tipikus hibákat, amiket gyakran elrontanak a felajánlók a rendelkezéskor. Sokan például rosszul töltik ki a felajánlási lapot vagy késve adják le azt, így végül nem érkezik meg 1%-uk a választott szervezethez.
 
 

Legtipikusabb malőrök

  • a személyi jövedelemadó befizetésének késedelme,
  • az szja bevallás nem vagy késve érkezik meg a NAV-hoz,
  • a rendelkező nyilatkozat nem érkezik meg időben az adóhatósághoz,
  • a nyilatkozaton feltűntetett kedvezményezettek adószáma, technikai száma hiányos, pontatlan,
  • a rendelkező magánszemély adóazonosító jele hiányzik vagy hibásan szerepel a nyilatkozaton.
 

Amikor a szervezet hibázik

Sok esetben azonban nem az adózók, hanem a civil szervezetek követnek el hibát. Nem érkezik meg a felajánlás például akkor, ha a szervezetnek köztartozása van. Továbbá, ha a NAV valamilyen okból a szervezetet kizárja a kedvezményezettek közül.
 
2015-től már csak azok a szervezetek részesülhetnek az 1%-os felajánlásokban, amelyek korábban regisztráltak a NAV-nál. Felajánlás előtt mindenképpen érdemes ellenőrizni a listát, megnézni, hogy a választott szervezet rajta van-e, illetve, hogy nem törölték vagy függesztették-e fel adószámát.
 

Ki rendelkezhet adója 1%-áról?

Adója 1+1%-át bárki felajánlhatja, aki személyi jövedelemadó bevallást, adónyilatkozatot vagy egyszerűsített adóbevallást ad le, illetve munkáltatója készíti el adóbevallását. Rendelkezést tehát magánszemélyek, egyéni vállalkozók és áfafizetésre kötelezett magánszemélyek tehetnek.
 

Hogyan ajánlhatja fel adója 1%-át?

Legegyszerűbben adóbevallásával együtt rendelkezhet, mivel az 1%-os nyilatkozat az szja nyomtatvány részét képezni. Emellett adóbevallásától függetlenül is kitöltheti nyilatkozatot, amit egy lezárt, adóazonosító jellel ellátott borítékban postán, elektronikus úton vagy személyesen juttathat el a NAV-hoz. A rendelkezés végső határideje május 20, ha ezután adja le, akkor felajánlása érvényét veszti.
 
Amennyiben munkáltatója végzi el adóbevallását, akkor a rendelkező nyilatkozatot, vagy az azzal egyező adatokat tartalmazó dokumentumot, adóazonosító jellel feltüntetett, saját kezűleg aláírt, lezárt borítékban adhatja át munkáltatójának május 11-ig. Munkáltatója pedig köteles azt eljuttatni a NAV-hoz május 20-ig.
 
Fontos változás, hogy 2015-től kizárólag egy nyilatkozaton rendelkezhet mindkét kedvezményezetti kör (civil szervezet, egyház) részére. Az 1%-os nyilatkozat további módosulásairól korábbi cikkünkben olvashat, az EGYSZA lapot oldalunkon keresztül is kitöltheti.
 
Ha még nem választott idén kedvezményezettet, akkor böngésszen az Adó1százalék.com szervezet-keresőjének segítségével, az adatbázisunkban több ezer civil szervezet közül keresgélhet.