Az adóhatóság a munkáltatói, kifizetői adatszolgáltatásokból állítja össze a tervezetet, de vannak olyan adatok, amelyek nem szerepelnek a NAV adatbázisában, ezért cikkünkben összefoglaltuk, hogy mely esetekben kell azt mindenképpen módosítani.
Míg azoknak a magánszemélyeknek, akiknek csak munkáltatótól, kifizetőtől származott jövedelmük 2022-ben, és az esetlegesen járó adókedvezményeket év közben érvényesítették, nincs teendőjük. Akik egyet értenek a bevallási tervezettel, azoknak nincs szükség a közreműködésre ahhoz, hogy május 22-én tervezetük automatikusan érvényes bevallássá váljon.
Kiknek kell odafigyelniük, hogy hiánytalanul legyen kitöltve a személyi jövedelemadó bevallásuk?
1. Az szja szerint adózó egyéni vállalkozóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek, és az áfa fizetésére kötelezetteknek
Esetükben a tevékenységükből származó jövedelemmel ki kell egészíteni a bevallási tervezetet. Ők ha ezt nem teszik meg, akkor nem válik a tervezet személyi jövedelemadó bevallássá a beadási határidő leteltét követően sem.
2. Adókedvezményben részesülőknek
Ha valamilyen adókedvezményt vehet igénybe a magánszemély, de annak figyelembevételét év közben nem kérte a munkáltatótól, akkor az szja bevallásban érvényesítheti azt.
Az adókedvezmények az alábbi sorrendben vehetőek igénybe:
- négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye,
- 25 év alatti fiatalok kedvezménye,
- 30 év alatti anyák kedvezménye,
- személyi kedvezmény,
- első házasok kedvezménye,
- családi kedvezmény
3. Ingatlanbérbeadásból szerzett jövedelemmel rendelkezőknek
Azok, akik társaságnak adják bérbe ingatlanjukat megtalálják majd az erre vonatkozó adatokat a bevallási tervezetben. Esetükben érdemes azt megvizsgálni, hogy milyen költségek merültek fel az ingatlannal kapcsolatban év közben, és ahhoz igazítva 10%-os költséghányaddal, vagy tételes költségelszámolással megállapítani az adóalapot.
4. Ingatlanértékesítésből származó jövedelemmel rendelkezőknek
Amennyiben a magánszemély magasabb áron adta el az ingatlant, mint amennyiért azt vette, vagy 5 évnél hamarabb értékesítette, akkor az abból származó jövedelmet be kell vallania a szja bevallásában.
5. Ingóság értékesítéséből származó jövedelemmel rendelkezőknek
A magánszemélyek esetén, amennyiben nem üzletszerűen értékesítenek ingóságot, akkor a 200.000 Ft-ot meghaladó jövedelem után kell szja-t fizetniük. A bevallásukban a teljes bevételt fel kell tüntetniük, amelynek 15%-os adóterhéből 30.000 Ft-ot le kell vonniuk.
+1. Külföldről származó jövedelemmel rendelkezőknek
Külföldről származó jövedelem esetén keletkezhet adóvonzat külföldön, itthon, vagy mindkét országban is. Érdemes tehát alaposan utánajárni a kérdésnek, amelyhez nem csak a magyar jogszabályokat, hanem a külföldi és két ország közötti adóegyezményt is szükséges ismerni.
Bár a bevallási tervezet készítés időpontjában ezekről a jövedelmekről az adóhatóságnak nincs tudomása, de az automatikus információcsere keretében kaphat róla adatokat, így mindenképpen érdemes ezzel a bevallás tervezetet kiegészíteni.
Ne feledje el, hogy az szja bevallás mellett lehetősége van az 1+1 százalékos rendelkező nyilatkozatot is kitölteni. A befizetett személyi jövedelemadójának 1 százalékával egy regisztrált civilszervezetet, további 1 százalékával pedig egy technikai számos vallási közösséget vagy a Nemzeti Tehetség Programot támogathatja.
kép forrása: Pexels
Szerző
Szabó Éva
Szabó Éva