A magánszemély az adókötelezettségét önadózással vagy munkáltatói adómegállapítás révén teljesítheti. Az alábbiakban a munkáltatói adómegállapításhoz kapcsolódó néhány fontosabb információt ismertetjük.
A 2016-ban érvényes adóbevallási típusokról és leadási határidőkről itt tájékozódhat.
Munkáltatói adómegállapítás választása:
A magánszemély február 2-ig nyilatkozhat írásban a munkáltatójának, társas vállalkozásának és kérheti, hogy az előző évi személyi jövedelemadóját a munkáltatója, társasága állapítsa meg és számolja el a különbözetet (14NY30 jelű nyilatkozat). Ha a magánszemély nem kéri a munkáltatói adómegállapítást, erről is nyilatkoznia kell a 14NY30 jelű nyilatkozaton. A munkáltatói adómegállapítás az ellenőrzés és a jogkövetkezmények szempontjából a magánszemély bevallásának minősül.
Amennyiben a munkáltató nem vállalja a magánszemély adójának megállapítását, az szja. törvényben előírt tartalommal köteles tájékoztatni a magánszemélyt az adónyilatkozat (1453ADÓNYILATKOZAT) vagy az egyszerűsített bevallás (1453E) választásának a lehetőségéről.
A munkáltatói adómegállapítás igénybevételére a magánszemély akkor jogosult, ha
- kizárólag az adó elszámolását vállaló munkáltatótól szerzett olyan bevételt, amelyet a nyilatkozat hiányában önadózóként köteles lenne bevallani;
- jövedelmét az adóévben kizárólag egymást követően fennálló munkaviszonya alapján szerezte, feltéve, hogy a korábbi munkáltató(k) által a munkaviszony megszűnésére tekintettel kiadott igazolást átadja az adó elszámolását vállaló munkáltatónak;
- jövedelmét a költségvetési szervek központosított illetmény-számfejtési körébe tartozó kifizető munkavállalójaként az adóévben kizárólag ugyanazon illetményszámfejtő helyhez tartozó kifizető(k)től szerezte;
- az adóévben az előzőleg említett bevétel(ek) mellett
• kizárólag adóköteles társadalombiztosítási, családtámogatási ellátást,
• önkéntes tartalékos katonai szolgálatot teljesítők részétre folyósított illetményt,
• a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény alapján folyósított ellátást szerzett,
feltéve, hogy a bevétel folyósítója az adó elszámolását vállaló munkáltató vagy a magánszemély a bevételről kiállított igazolást átadja az adó elszámolását vállaló munkáltatónak.
A munkáltatói adómegállapítást a magánszemély február 2-ig kérheti. A munkáltató az adóalapot és az adót a magánszemély nyilatkozata alapján március 20-ig átadott igazolások figyelembevételével május 20-ig állapítja meg és erről igazolást ad. Az elszámolás során megállapított adókülönbözetet a munkáltató a számára előírt legközelebbi fizetéskor, de legkésőbb június 20-ig levonja vagy visszafizeti.
Adó 1+1% felajánlás munkáltatói adóbevallás esetén:
Amennyiben a magánszemély a munkáltatói adóbevallást választotta az adókötelezettségének rendezéséhez, és szeretné az SZJA 1+1 százalékát valamely civil és egyházi kedvezményezettnek felajánlani, úgy az alábbi kétféleképpen rendelkezhet:
1. Az EGYSZA elnevezésű rendelkező nyilatkozatot lezárt borítékban legkésőbb május 11-ig (9 nappal az adóbevallás beadási határideje előtt) átadja a munkáltatónak, a ragasztott felületen átnyúlóan, saját kezűleg aláírva. A munkáltató kísérőjegyzéket készít, amely tartalmazza a rendelkező nyilatkozatot tevő személyek nevét, adóazonosító jelét és a boríték átadását igazoló aláírását. A munkáltató a rendelkező nyilatkozat tartalmát nem ismerheti meg, az azt tartalmazó borítékot sértetlen állapotban, a kísérőjegyzékkel együtt május 20-ig zárt csomagban küldi meg az adóhatóságnak.
2. A rendelkező nyilatkozat a bevallástól függetlenül is eljuttatható az adóhatósághoz, függetlenül attól, hogy a munkáltatói adómegállapítást választottuk. A rendelkező nyilatkozatot egy lezárt, adóazonosító jellel ellátott borítékban, postán vagy személyesen juttathatja el az adófizető az adóhatósághoz. Erre május 20-ig van lehetőség.