A visszavitt palackok után kapott 50 forintokból származó összeg bevételnek minősül ugyan, de az a magánszemélyek esetén adómentes.
Fél év alatt 1 milliárd palackot váltottak vissza a vásárlók
2024. januárjától lépett hatályba Magyarországon az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere, azonban 2024. június 30-ig tartó átmeneti időszakban a gyártóknak még lehetőségük volt a betétdíj nélküli termékek forgalmazására. 2024. júliusától indult el a visszaváltás, és a MOHU Zrt. adatai szerint a visszaváltott palackok száma 2025. januárjára már elérte az 1 milliárdot.
Országszerte 4500 helyen lehet az italcsomagolásokat visszaváltani, de a rendszer indulása óta a legtöbbet Budapesten vittek vissza a vásárlók, összesen több, mint 180 millió darabot.
Hogyan zajlik a kötelező visszaváltás?
0,1-3 literes űrtartalmú PET, fém és üvegpalackokba csomagolt italok megvásárlásakor az üzletben a vásárlóknak az 50 Ft-os visszaváltási díjat is meg kell fizetniük a termék árán felül, amely összeget csak a visszaváltáskor kapják vissza a forgalmazótól.
A visszaváltási díjat több formában is kérhetik a magánszemélyek:
- a forgalmazó kifizetheti a visszaváltási díjat készpénzben vagy banki átutalással
- a visszaváltási díjat kérheti a vásárló az automata visszaváltó berendezés által kibocsátott utalvány formájában, vagy
- a vásárló rendelkezhet más javára visszaváltási díjról, felajánlhatja az összeget.
A visszaváltási díj adómentes bevételnek minősül
A kötelező visszaváltási rendszerben a visszaváltási díj bármilyen formában kérik a magánszemélynek számára adómentes bevételének számít, még abban az esetben is, ha nem a magánszemély, hanem kifizető vásárolta meg a kötelezően visszaváltási díjas italterméket, de a csomagolás visszaváltását átengedte a magánszemélynek.
forrás: NAV
kép forrása: Pexels
Szerző
Szabó Éva
Szabó Éva