Az idei évtől nő a minimálbér, így a GYED összege is emelkedik. Tudja meg, 2017-től mennyi GYED-t igényelhet a kismama, hogyan veheti igénybe a támogatást, illetve milyen esetekben jár a GYED extra.
Van minek örülni, mivel idén 15%-kal nő a minimálbér összege, az eddigi 110.000 forint tehát 2017-től 127.000 forintra emelkedik. A változásnak a családtámogatások közül egyértelműen a gyermekgondozási díjra (GYED) van a legnagyobb hatása.
Mennyi GYED vehető igénybe?
Érdemes tudni, hogy a GYED összege a szülést megelőző két év jövedelme szerint kerül meghatározásra. A GYED havonta foglyosított összege a jövedelem 70%-a, és nem lehet több, mint a mindenkori minimálbér kétszeresének 70%-a. Eszerint a GYED maximuma 2016-ban 155.400 forint volt, ami 2017-re 178.500 forintra emelkedett.
A maximális összeg akkor kapható meg, ha a jogosultság kezdetének időpontjától visszafelé számított bizonyos időszakban a havi átlagjövedelem elérte bruttó 255.000 forintot.
Ki kaphat GYED-et?
A gyermekgondozási díj minden olyan szülőnek jár (akár anya, akár apa), aki a szülést megelőző két évben minimum 365 napon át biztosítási jogviszonnyal rendelkezett, vagyis munkáltatója/kifizetője befizette a törvény által előírt járulékokat.
A GYED-re jogosult továbbá az, akinek járt a csecsemőgondozási díj (CSED) és a biztosítási jogviszonya a CSED-re való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, amennyiben a CSED-re való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt került megállapításra és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt.
Fontos továbbá, hogy GYED-hez való jogosultsághoz az előzetes két éven belüli 365 napnak nem kell egybefüggően folyamatosnak lennie.
Sokan nem tudják, hogy a nappali tagozatos egyetemi, főiskolai hallgató kismamák is kaphatnak GYED-t (GYED extra - részletesebben a cikk utolsó részében).
Meddig utalják a GYED-et?
A gyermekgondozási díj minimum folyósításának időtartama, attól függ, hogy a jogosult mennyi ideig volt a gyermek születése megelőző két évben biztosított. A GYED minimum a szülést követő 24 hétig, illetetve maximum a gyermek 2. életévének betöltéséig jár. Ikergyermekek esetén pedig maximum a gyermekek 3 éves koráig utalják.
Így utalják a GYED-et
- A GYED-et a tárgyhónapot követő 10. napig folyósítják a jogosult által megadott bankszámlaszámra utólag minden hónapban.
- Ha valamilyen okból a jogosult nem veszi fel a GYED-t vagy később igényelte, akkor arról még az esedékességtől számított 1 éven belül rendelkezhet.
Hogyan kell igényelni?
- A munkaviszonyban álló szülő a munkáltatójánál igényelheti a GYED-et.
- Vállalkozók, őstermelők, önfoglalkoztatók a székhelyük szerint illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Osztályánál kérvényezhetik a támogatást.
- Az álláskeresési támogatásban részesülők a Munkaügyi Központotnál kell bejelenteniük igényüket.
Fontos, hogy a GYED-et a kérvényezés bejelentése napjától visszamenőleg maximum 6 hónapra lehet igényelni, ez azt jelenti, hogy a támogatást általában az igénybejelentés napját megelőző 6. hónap első napjától lehet megállapítani.
Az igénylés ingyenes, azz elbírálás ideje 18 nap.
Milyen iratok kellenek az igényléshez?
- Igénybejelentés gyermekgondozási díjra nyomtatány;
- a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolata;
- magánnyugdíj-pénztári tagság esetén a belépési nyilatkozat;
- felsőoktatásban tanulók számára a hallgatói jogviszonyról szóló igazolás;
- a munkáltatói jövedelemigazolások.
GYED extra
A GYED. 2014. január 1. napjától kiegészült a GYED Extrával, mely több kedvező újdonságot is tartalmaz.
Munkavállalás a GYED mellett
A gyermekgondozási díj folyósítása mellett korlátlanul lehet munkát végezni, amennyiben a gyermek elmúlt 1 éves (2016. január 1-től 6 hónapos kortól). Fontos, hogy nem csak az előző munkahelyre lehet visszamenni, hanem bárhol lehet dolgozni időkorlát nélkül. A fizetés mellett a GYED-et is utalják a jogosultságig.
A testvérre is jár a GYED
A GYED alapszabálya szerint egy gyermek után, egyidejűleg csak egy ellátást lehet folyósítani. Ugyanakkor a szülő részére több ellátás is folyósítanható, ha több gyermek van a háztartásban és azok közül legalább egy gyermek 2013. 12.31-ét követően született.
Ez azt jelenti, hogy 2014. január 1-et követően, ha újabb gyermek születik a családba, akkor az idősebb testvér után járó ellátás továbbra is megilleti a szülőt, nem kell lemondani az ellátásról, mint korábban. Több gyermek esetében, akkor folyósíthatóak gyermekenként külön – külön az ellátások, ha az ellátások különböző korú gyermekek után kerülnek megállapításra.
Diplomás GYED
A GYED exra része az ún. diplomás GYED is. A szabály szerint, ha valaki már legalább 1 év aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezők és gyermeke születik, a gyermek 1 éves koráig jogosult a GYED-re.
A diplomás GYED esetében is emelkedik az összeg. A mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő diákok esetében a garantált bérminimum emelt összegének (161.000 forint) 70%-át számítják, tehát 2017-ben 112.700 forintot kaphatnak. Az alapképzésben résztvevők esetében pedig a minimálbér (127.500) 70%-át veszik alaplapul, ami 2017-ben 89.250 forint.
A már végzett hallgató is részesülhet az ellátásban, amennyiben a szülésre munkaviszony hiányában a diploma – vagy annak hiányában az abszolutórium – megszerzését követő 1 éven belül kerül sor.
A GYED Extrával kapcsolatban az OEP Gyakorlati Kisokos közleményében tájékozódhat részletesebben.
Méltányosság
Amennyiben az igénylő szülő nem rendelkezik a GYED szabályainak megfelelő biztosítási idővel a társadalmi szolidaritás elve alapján lehetősége van arra, hogy méltányosságért a kormányhivatalhoz forduljon, amely megállapíthatja a jogosultságot. A méltányosságot azonban csak akkor gyakorolják, ha a biztosítottnak minősülő szülő gyed ellátásra való jogosultsághoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik. Ha a hallgatói jogviszony alapján kérvényezik a gyermekgondozási díjat (diplomás gyed), akkor a kormányhivatal nem élhet a méltányossággal.
Szerző
Ivanyos Judit
Ivanyos Judit