Közzétette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a 2025-ös ellenőrzési tervét, amelyből kiderül, hogy mely területek lesznek idén az adóhatóság ellenőrzéseinek középpontjában.
A NAV az elmúlt években történt digitális fejlesztéseinek eredményeképpen egyre pontosabb kockázatelemzéssel választja ki ellenőrzésre az adózókat. Többek között az online pénztárgépeknek, a közúti áruforgalom elektronikus ellenőrző rendszerének, az online számla rendszernek, valamint a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központnak köszönthető adatvagyont a mesterséges intelligenciát is felhasználva elemzi, és ezek alapján az adózók jogkövetési hajlandósága szerint határozza meg az ellenőrzés típusát. Az eljárás 2025-ben lehet adategyeztetési eljárás, támogató eljárás, jogkövetési vizsgálat, illetve adó- vagy vámellenőrzés.
Újdonság az adategyeztetési eljárás
Az adategyeztetési eljárást a NAV idéntől alkalmazza az ellenőrzési gyakorlatában. Az új jogintézmény célja, hogy az adózó a NAV által feltárt adatellentmondásokat még a jogkövetési vizsgálat előtt feloldhassa, elkerülve így az adóellenőrzést.
Abban az esetben azonban, ha NAV adategyeztető felhívására nem reagál időben az adózó, úgy automatikusan 300 ezer forintos mulasztási bírságra számíthat ráadásul még ellenőrzés megindítására is sor kerülhet.
Támogató hozzáállás vagy szigorú hatósági fellépés?
Az adóhatóság alapvetően a szabályok betartására törekvő adózókat támogatja, míg határozott hatósági fellépést alkalmaz azoknál az adózóknál, amelyek elmulasztják az adókötelezettségek szabályszerű és önkéntes teljesítését. Szintén szigorú fellépésre számíthatnak azok a vállalkozások, amelyek a foglalkoztatottak bejelentését és/vagy a járulékok bevallását mulasztják el, hiszen nem csak az állam, hanem a magánszemélyek érdekeit is sértik.
Mely területeken számíthatnak a vállalkozások ellenőrzésre?
A kiemelt adózók nemzetgazdasági súlyuk miatt kerülnek az ellenőrzések célkeresztjébe. Meghatározó hányaduk rendelkezik kapcsolt vállalkozással, ezért a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott árak vizsgálata fontos vizsgálati terület. Emellett a legnagyobb adóteljesítményű adózók ellenőrzésénél a NAV kiemelt figyelmet fordít az adókedvezmények ellenőrzésére, a társasági adóalap növelő és csökkentő tételek helyes megállapítására, a rehabilitációs hozzájárulási kötelezettség helyes teljesítésére, és az adómentes kifizetések elszámolására.
Az évek óta az ellenőrzések fókuszában lévő iparágak mellett, új szektorok is bekerültek a NAV látókörébe, mint például a külföldi és belföldi e-kereskedelmi platformok üzemeltetői, illetve az ezen felületeken értékesítők, valamint a termékimportra irányuló tevékenységet végzők.
Az ellenőrzési terv az alábbi területeken működő vállalkozásokat sorolja fel:
- (használt) gépjármű kereskedők,
- személy- és vagyonvédelemmel foglalkozó vállalkozások,
- számítástechnikai és telekommunikációs termékekkel kereskedők,
- webhelyeken, portálokon értékesítők
- internetes tartalomszolgáltatók,
- textil kis- és nagykereskedők,
- zöldség-gyümölcs kereskedők,
- élelmiszeriparral, mezőgazdasággal összefüggő árukat, terményeket forgalmazók,
- építőipari tevékenységet folytatók
- rendezvényszervezők, a reklám-, marketing-, és médiaszolgáltatók
- turizmus, vendéglátás, szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytatók, taxisok,
- távol-keleti termékeket árusítók,
- szépségiparban működők,
- jövedékiadó-köteles tevékenységet folytatók.
forrás: NAV
kép forrása: Pexels
Szerző
Szabó Éva
Szabó Éva