Jó hír, hogy az idei évtől már a szülő élettársa is érvényesítheti  akár a nem közös  gyermekre is a családi adókedvezményt. A feltétel, hogy egy háztartásban éljenek.
 
 
Az adófizetőknek 2011 óta van lehetőségük – az egykulcsos arányos jövedelemadózás rendszerében – a családi adókedvezmény igénybevételére. A kedvezmény az un. összevont jövedelmek adóalapjából érvényesíthető. A Szja törvény rendelkezései szerint a kedvezményt az eltartottak számától függően a kedvezményezett eltartottakra lehet igénybe venni.
 
Eddig nem vehette igénybe az élettárs a vele egy háztartásban elő nem vérszerinti gyermekre a családi kedvezményt, ám ez a rendekelkezés szerencsére módosult.
 
Idén tovább bővült a családi kedvezményre jogosultak köre. A családi pótlékra saját jogán jogosult gyermekre tekintettel a családi kedvezményt nem csak a gyermek és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül egyikük, hanem a vele közös háztartásban élő, a gyermek szülőjének hozzátartozója is érvényesítheti.
 

Hogyan vehető igénybe élettársi kapcsolatban a kedvezmény?

Íme egy szemléltető példa: tegyük fel, hogy egy háztartásban élnek az élettársak, az anyának kettő, az apának pedig egy saját (vér szerinti) gyermeke van, de közös gyermekük nincs. Ez alapján tehát 2017-től mindketten három gyermek után érvényesíthetik a kedvezményt, függetlenül attól, hogy a gyermekek nem közös vérszerinti gyermekek.
 

Milyen mértékű kedvezményre jogosultak az élettársak?

2017-ben növekedett a kedvezmény mértéke: egy eltartott esetén havi 66.670, két eltartott esetén havi 100.000, három vagy annál több eltartott esetén havi 220.000 forint a jogosultsági hónapokra. Ezt adóra átszámítva 2017-ben egy eltartott esetén havi 10.000, két eltartott esetén eltartottanként havi 15.000 (2016-ban havi 12 500 forint), három vagy annál több eltartott esetén havi 33.000 forintot jelent kedvezményezett eltartottanként.
 
A fenti példa szerint tehát mindketten három gyermekre vehetik fel kedvezményt, amit 220.000 forint, ami adóra átszámítva 33.000 forint.
Szerző
Ivanyos Judit