A személyi jövedelemadó 1 százalékát valamely civil kedvezményezettnek ajánlhatjuk fel, további 1 százalékot pedig egy elismert egyháznak, vagy kiemelt költségvetési előirányzatnak. A kedvezményezettek választása nem könnyű, és célszerű előzetesen tájékozódni a szervezetek működéséről és munkásságáról.
 
 
Az első csoportba tartoznak a közhasznú tevékenységet végző egyesületek, alapítványok és közalapítványok, amelyek az alábbi kategóriákba oszthatók:
  1. egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység,
  2. szociális tevékenység, családsegítés, időskorúak gondozása,
  3. tudományos tevékenység, kutatás,
  4. nevelés és oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés,
  5. kulturális tevékenység,
  6. kulturális örökség megóvása,
  7. műemlékvédelem,
  8. természetvédelem, állatvédelem,
  9. környezetvédelem,
  10. gyermek- és ifjúságvédelem, gyermek- és ifjúsági érdekképviselet,
  11. hátrányos helyzetű csoportok társadalmi esélyegyenlőségének elősegítése,
  12. emberi és állampolgári jogok védelme,
  13. a magyarországi nemzetiségekkel, valamint a határon túli magyarsággal kapcsolatos tevékenység,
  14. sport, a munkaviszonyban és a polgári jogi jogviszony keretében megbízás alapján folytatott sporttevékenység kivételével,
  15. közrend és közlekedésbiztonság védelme, önkéntes tűzoltás, mentés, katasztrófaelhárítás,
  16. fogyasztóvédelem,
  17. rehabilitációs foglalkoztatás,
  18. munkaerőpiacon hátrányos helyzetű rétegek képzésének, foglalkoztatásának elősegítése - ideértve a munkaerő-kölcsönzést is - és a kapcsolódó szolgáltatások,
  19. euroatlanti integráció elősegítése,
  20. közhasznú jogállású szervezetek számára biztosított - csak közhasznú jogállású szervezetek által igénybe vehető - szolgáltatások;
  21. ár- és belvízvédelem ellátásához kapcsolódó tevékenység,
  22. bűnmegelőzés és áldozatvédelem.
 
A parlament jelenleg 31 elismert egyházat és 1 kiemelt költségvetési előirányzatot tart nyílván. Az egyházak között számos vallási felekezetet és vallási közösséget találhatunk, a katolikustól egészen a buddhista gyülekezetig. Az elismert egyházak listáját és azok technikai számait a http://ado1szazalek.com/adofizetoknek/2015/ervenyes-technikai-szamok-2015-204
oldalon elérhetők.
 
Adó1százalék.com tipp:
Ha közvetlen kapcsolatunk nincs egyetlen kedvezményezettel sem, akkor érdemes lakóhelyünk környezetében tájékozódni, illetve a hozzánk közelálló, közvetve, vagy közvetlen módon érintett tevékenységekről tájékozódni.
 
Kedvezményezettet mindkét csoportból lehet választani, de mindegyikből csak egyet-egyet, azaz sem az egyik, sem a másik 1 százalék nem osztható meg, de nem is vonható össze. Ha valamelyik csoportból nem választ kedvezményezettet, akkor csak egy rendelkező nyilatkozatot kell eljuttatni az adóhatóságnak, mert az egyik 1 százalék nem irányítható át a másik csoportban lévő kedvezményezettek javára. Az azonos körből választott két kedvezményezett javára tett rendelkező nyilatkozat mindegyike érvénytelen.
 
A végleges választás előtt mindenképpen tájékozódjunk, hogy a kiválasztott szervezetek nem szerepelnek-e a kizárt kedvezményezettek listáján, amelyet évente hoz nyilvánosságra a NAV.
 

Tovább az Adó1százalék.com kedvezményezett keresőjéhez 

 
Itt pedig a regisztrált kedvezményezettek listáját érheti el, ha egy szervezet nincs rajta listán 2015-től nem fogadhat 1%-os felajánlást, tehát mindenképp érdemes ellenőrizni.