Napjainkban egyre több étterem és vendéglátóhely vezet be szervízdíjat, azaz a számlán feltüntetik, hogy mennyibe került a felszolgáló közreműködésével a kiszolgálás, így azt kötelezően meg kell fizetnünk, míg borravalót önkéntesen adunk akkor, ha elégedettek voltunk a kiszolgálással.
A szervízdíj
A szervízdíj előre rögzített, összege a fogyasztás értékének általában 8-15%-a, amelyet kötelezően szerepeltetnie kell a vendéglátóhelynek az árjegyzéken, és elkülönülten is kell kezelni a pénztárjelentésben. Ezt esetben az általunk megfizetett szervízdíjat a munkáltatónak kötelező a szétosztani a munkavállalók között, oly módon, hogy előtte a bruttó összeget az ÁFA levonást követően a járulékokkal csökkenteni kell.
A borravaló
Először is fontos leszögezni, hogy a munka törvénykönyve értelmében a munkavállaló harmadik személytől díjazást csak akkor fogadhat el, ha munkáltatójával erről megállapodott.
Az szja-törvény értelmében a borravaló főszabályként évek óta adómentes jövedelemnek számít, azonban nem mindegy, hogy azt hogyan adja a felszolgálónak, készpénzben vagy bankkártyával fizet. Továbbá az is meghatározza az adófizetési kötelezettséget, hogy a munkáltató hogyan kezeli a borravalót, azaz bekerül-e az a pénztárba.
Készpénzes fizetés esetén
Ha közvetlenül készpénzben a felszolgálónak ad borravalót a számla rendezésekor, akkor az adómentes jövedelem lesz.
1. Mi a helyzet, ha a borravalót külön gyűjtik?
Célszerű a felszolgálóknak a kapott borravalót elkülönülten gyűjteni és szétosztani maguk között, mert akkor az adó- és járulékmentes lesz. Ha az összegyűjtött borravalót a munkáltató osztja el, akkor már munkabérként adózó jövedelemnek minősül.
2. Mi történik, ha a borravaló bekerül a munkáltató pénztárába?
Ha bekerül a pénztárba a borravaló, akkor bevételnek számít, tehát adó- és járulékköteles lesz.
Bankártyás fizetés esetén
Amennyiben bankkártyával szeretne fizetni és elégedett volt a nyújtott szolgáltatással, amiért borravalót szeretne adni már más a helyzet, hiszen ekkor már közvetett módon kerül a borravaló a felszolgálóhoz.
1. Milyen adófizetési kötelezettség merül fel, ha a borravalóval növelt fogyasztási ellenértéket egy összegben, bankkártyával fizeti ki?
Ez esetben ez a vállalkozó bevételének minősül, így ő tudja szétosztani a nap végén a felszolgálók között, aminek az eredménye, hogy a kifizetett borravaló értéke bérjövedelmeként adózó juttatásnak számít.
2. Miért érdemes a borravalót bankkártyával külön tranzakcióként beütni?
Mert ha a felszolgáló külön üti be a borravaló összegét a terminálon, akkor nem képezi a vállalkozás bevételét, így abban az esetben, ha azt a felszolgálók osztják szét egymás között adómentes lesz, míg ha a munkáltató osztja el, akkor adó- és járulékkötelessé válik.
kép forrása: Pixabay
Szerző
Szabó Éva
Szabó Éva